Przemyśl dołączył do rządowego programu Mieszkanie Plus. List intencyjny dotyczący budowy 150 mieszkań podpisali wiceprezydent Janusz Hamryszczak i wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. W Przemyślu na mieszkanie komunalne czeka ponad 400 rodzin. Nowy program ma być szansą na rozładowanie kolejki.

Na Podkarpaciu wciąż najwięcej buduje się w Rzeszowie. Ceny na rynku pierwotnym wahają się od 4,5 do ponad 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w Przemyślu to średnio 3,5 tysiąca za metr. Na nowe mieszkanie od developera niestety nie wszystkich stać, bo aby dostać kredyt trzeba mieć wkład własny. Nowe szanse dla osób o niższych zarobkach, bez oszczędności stwarza ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości - mówił w Rzeszowie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, do którego zostaną włączone grunty gminne oraz Skarbu Państwa. To na nich będą budowane mieszkania o atrakcyjnym czynszu w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

- My nie udzielamy pożyczki, nie jesteśmy bankiem, ani parabankiem tylko to jest jak tworzenie spółki celowej, czyli ja daje swoje udziały, miasto daje grunt i ustalimy co jeszcze. Krajowy Zasób Nieruchomości daje finanse, budujemy spółkę celową, której zadaniem będzie wybór przedsiębiorcy, który wybuduje mieszkania, któremu z tych pieniędzy zapłacimy.

W ramach przyjętego porozumienia określone zostanie w jakim trybie i czasie miasto np. Przemyśl spłaci Krajowemu Zasobowi Nieruchomości kwotę włożoną do spółki.

- My w tej chwili w Przemyślu mamy oczekujących około 400 rodzin. Ta forma finansowania pozwala na to poprzez regulowany czynsz, że czynsze nie będą czynszami komercyjnymi w związku z tym trafią do takich mieszkańców, których zasoby pieniężne są niewystarczające aby nabyć czy wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym.
- Janusz Hamryszczak, wiceprezydent Przemyśla.

Czynsze w całej Polsce będą ustalone dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu. Wiceminister Tomasz Żuchowski spotkał się z samorządowcami z Podkarpacia by przybliżyć nowe możliwości jakie daje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W ustawę wpisano wiele instrumentów, które mogą i są już praktycznie wykorzystywane dla celów realizacji polityki mieszkaniowej państwa. To są propozycje skierowane do biznesu, do samorządu i do indywidualnych inwestorów - informuje ministerstwo. Celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego 900 tysięcy mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat.