Ma być nowoczesny, z miejscem na specjalistyczny sprzęt nurków czy ratowników wysokościowych. Będzie także komora dymowa, a w niej warunki takie jak w czasie pożaru. Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 3 powstanie na rzeszowskim Dworzysku, budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

W tym zawodzie liczy się czas. Bo im szybciej strażacy dotrą na miejsce zdarzenia pożaru czy wypadku tym większa szansa na uratowanie komuś życia. Dlatego lokalizację nowej jednostki rzeszowskiej straży pożarnej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko wybrano nieprzypadkowo. Atutem tej lokalizacji jest bliskość węzłów komunikacyjnych skrzyżowanie autostrady z nowo budowaną drogą ekspresową S19, drogą 94 krajową. Ponadto cała zachodnia część Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego też będzie mogła liczyć na dużo szybszą interwencję zastępów Państwowej Straży Pożarnej.

Nowoczesny budynek będzie bazą wypadową dla interweniujących strażaków. To też zaplecze dla grup specjalistycznych: wysokościowych, nurków czy ratownictwa technicznego. Nowa jednostka to też więcej miejsca na garaże samochodowe, warsztaty i specjalistyczny sprzęt.

W budynku powstanie też specjalna komora dymowa czyli zespół pomieszczeń przypominający labirynt, w których strażacy będą przechodzić testy. Budowa nowej jednostki ratowniczo gaśniczej nr 3 rozpocznie się w przyszłym roku, a budynek ma zostać oddany do użytku w roku 2020. Pieniądze na ten cel około 12 mln zł -strażacy dostali w ramach programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020.