Rzeszowscy kardiochirurdzy po raz kolejny szkolą specjalistów z całej Polski. Przez dwa dni przeprowadzili 6 skomplikowanych operacji, głównie zastawek serca. Lekarze z innych ośrodków wszystko mogli zobaczyć i skomentować. Bardzo zadowoleni z warsztatów byli też pacjenci.

Rzeszowski ośrodek kardiochirurgii ma dopiero 11 lat, a to znaczy że ciągle jest jednym z najmłodszych w Polsce. Ale jest doskonale znany i pacjentom i lekarzom tej specjalności z różnych regionów kraju. Wszystko dzięki temu, że stale się rozwija wprowadzając nowe operacyjne techniki i metody leczenia poważnych wad i chorób serca. Od początku specjalizuje się między innymi w tzw. mini dostępie, czyli skomplikowanych zabiegach wykonywanych bez standardowego rozcinania mostka, a jedynie za pomocą specjalnych manipulatorów. Rzeszowscy kardiochirurdzy wykonują też coraz więcej skomplikowanych operacji aorty i zastawek serca. Ósme już rzeszowskie warsztaty kardiochirurgiczne to jeden z wielu sposobów na dalsze doskonalenie.

Zabiegi szczególnie plastyki zastawek zarówno mitralnej, aortalnej i trójdzielnej związane są z doświadczeniem. To szczególnie ważne dla tych, którzy w kardiochirurgii stawiają pierwsze kroki. Rzeszowski oddział wykształcił już własnych specjalistów i ciągle ma kolejnych rezydentów, którzy już wkrótce zaczną samodzielnie operować ale też co na tym oddziale nie jest rzadkością rozwijając się naukowo.

Nowoczesna kardiochirurgia za wszelka cenę stara się zachować własną zastawkę u pacjenta bo ona jest najlepsza. Sztuczna oczywiście spełnia swoją rolę, ratuje pacjentom życie natomiast zdecydowanie lepsza jest własna zastawka pacjenta. I choć takie operacje są bardzo skomplikowane i wielogodzinne to lekarze są przekonani, że warto je wykonywać. A jak to robić jak najlepiej dyskutowano - dzieląc się doświadczeniami z najlepszych klinik kardiochirurgicznych w Polsce, właśnie w Rzeszowie.