Technicy kryminalistyki, lekarze medycyny sądowej i kryminolodzy z całej Polski spotkali się w Uniwersytecie Rzeszowskim. O swoich doświadczeniach i możliwościach, jakie daje nauka i specjalistyczny sprzęt - opowiadali podczas konferencji naukowej Oblicza współczesnej przestępczości. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Atakował z zaskoczenia, a wiek i wygląd ofiar nie miał dla niego znaczenia. Seryjny zabójca nazywany Wampirem z Zagłębia działał prawie pięć lat. W połowie lat siedemdziesiątych został zatrzymany i skazany za zabójstwo czternastu kobiet i usiłowanie zabójstwa kolejnych siedmiu. Zdzisława Marchwickiego oskarżał prokurator Józef Gurgul, który na Uniwersytecie Rzeszowskim mówił między innymi o modus operandi, czyli sposobie działania sprawcy.

- Atak znienacka zawsze uderzeniem narzędziem tępym, tępokrawędzistym, zawsze w głowę.

Wampir z Zagłębia został skazany na karę śmierci, ale po latach pojawiły się głosy wątpiące w jego winę. Dziś dzięki rozwojowi kryminalistyki - podobnych wątpliwości byłoby mniej. Bo nowoczesny sprzęt pozwala dokładnie badać ślady zabezpieczone przez śledczych na miejscu przestępstwa.

- Kiedyś kropla krwi, którą znajdowaliśmy na miejscu zdarzenia mogła nam posłużyć do przeprowadzenia identyfikacji po grupie krwi A, B, O. Jeżeli sprawca zdarzenia i pokrzywdzony miał tę samą grupę krwi ta identyfikacja dalsza nie była możliwa, a zadaniem kryminalistyki jest dostarczenie dowodów ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji indywidualnej, czyli konkretnego wskazania sprawcy zdarzenia.

Dziś taką możliwość daje na przykład sekwenator, który oznacza między innymi profil DNA, który w ciągu 24 godzin może przebadać prawie 200 przygotowanych wcześniej próbek materiału genetycznego. Laboratoria są też wyposażone w specjalne komory, w których bada się dowody zabezpieczone na miejscu przestępstwa - ślady dermatoskopijne jak odbitki linii papilarnych czy struktury materiału - na przykład rękawiczek.

Równie ważni są ludzie bo dzięki umiejętnościom na przykład medyków sądowych można poznać przyczynę śmierci ofiary jak i dowiedzieć się czegoś o sprawcy. Dzięki rozwojowi kryminalistyki to nie tylko badania DNA ale też zaawansowane ekspertyzy na przykład trójwymiarowy obraz zbrodni udaje się rozwikłać także sprawy sprzed lat. Wyjaśnianiem takich przestępstw zajmują się policjanci pracujący w tak zwanych wydziałach Archiwum X.