Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych wydało turystyczny przewodnik migowy po Rzeszowie. Pozwala głuchoniemym z całej Polski bez przeszkód poznać interesujące miejsca w stolicy Podkarpacia.

Język migowy jest dość ubogi w słownictwo, mówią tłumacze, którzy często mają dylemat jak uprościć skomplikowane treści języka mówionego. Tymczasem słów i określeń przybywa. Wychodząc na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych wydało specjalną książkę "Turystyka Niesłyszących w Rzeszowie". Katarzyna Hul - tłumaczka języka migowego: "Opracowaliśmy wraz z osobami niesłyszącymi znaki ideograficzne, które pozwalają w skrócie o tym miejscu opowiedzieć, żeby nie trzeba było literować, bo to dość długo schodzi i dlatego jest wygodną formą miganie znakami". Dzięki temu głusi wiedzą jak za pomocą znaku wskazać na okrągłą kładkę w Rzeszowie, jak dojść do podziemnej trasy turystycznej, czy do studni na rynku starego miasta. Każde z tych miejsc wyraża konkretny nowy znak.

Przewodnik prowadzi też głuchoniemych w wiele innych zakątków miasta, pomaga dostać się na lotnisko, dworce, czy zamówić taksówkę. Uczy kilkuset nowych słów. Zawiera również grę uliczną. Jego uzupełnieniem jest strona interentowa www.migajacyrzeszow.info, na której głusi znajdą dokładne opisy rzeszowskich zabytków i atrakcji turystycznych. Przewodnik turystyczny z językiem migowym to także sposób na zaktywizowanie osób niesłyszących. Ma pomóc im poczuć się w stolicy Podkarpacia jak w pełni sprawni mieszkańcy, czy goście. Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych wydało przewodnik z finansową pomocą Gminy Miasta Rzeszów. Można go bezpłatnie odebrać w podkarpackim stowarzyszeniu głuchych, zamówić telefonicznie lub mailowo.