Funkcjonariusze służby celno - skarbowej udaremnili kolejne próby przemytu farmaceutyków. Zatrzymali w sumie ponad 26 tysięcy sztuk sterydów i leków, najpierw w Medyce, później w Korczowej. Podobne przypadki ujawniane są na polsko - ukraińskich przejściach bardzo często. Podróżni próbują przewozić w celach handlowych także hormony wzrostu. Leki trafiają na bazary i niestety znajdują odbiorców, tymczasem stosowane bez konsultacji z lekarzem zagrażają zdrowiu i życiu.

Rachm. Edyta Chabowska - Służba Celna: "Okazało się, że w bagażach jednego z podróżnych przewożone są sterydy anaboliczne. Było to ponad 15 tysięcy sztuk sterydów dwojakiego rodzaju. Ten towar nie został zgłoszony do kontroli celnej, przewożący go mężczyzna 65 letni obywatel Łotwy tłumaczył, że kupił ten towar tylko i wyłącznie na własne potrzeby, miał mu służyć na bóle żołądka." Właśnie takie wyjaśnienia najczęściej słyszą funkcjonariusze udaremniający przemyty. Towar został zatrzymany do dalszego postępowania, trwa ustalanie kto faktycznie miał być odbiorcą leków. To kolejny taki przypadek w ostatnim czasie, bo kilka dni wcześniej w Korczowej funkcjonariusze służby celno - skarbowej zatrzymali 12 tysięcy anabolików w autokarze jadącym z Ukrainy do Pragi. Mniej więcej w tym samym czasie także w Korczowej udaremniono przemyt 28 tysięcy leków wspomagających potencję. Niestety taki towar wciąż znajduje nabywców. Kupujący leki na bazarach nie zdają sobie sprawy z ryzyka.

Zatrzymane leki, jak zawsze w takich przypadkach, zostaną przebadane laboratorium przemyskiej Izby Celno - Skarbowej, które szczegółowo bada wszystkie przemycane towary, także wyroby alkoholowe niewiadomego pochodzenia, preparaty do prania, rozpuszczalniki, farby, ale i tekstylia np. z Chin. Okazuje się, że ich stosowanie, bądź używanie może być równie groźne jak zażycie leku niewiadomego pochodzenia. Substancje psychoaktywne np. groźne ftalany, wykrywane są nawet w zabawkach dla dzieci.

Od początku roku funkcjonariusze służby celno - skarbowej na Podkarpaciu udaremnili już kilkanaście prób przemytu leków i zabezpieczyli 64 tysiące sztuk farmaceutyków. Przykład determinacji i pomysłowości przemytników, obliczonej na potencjalny zysk to np. 1999 opakowań tabletek ukrytych w opakowaniach wydawało się fabrycznie zamkniętego proszku do prania.