*** ZOBACZ WIDEO ***

Oddział TVP S.A. w Rzeszowie przy współpracy z Lasami Państwowymi rozpoczyna emisję nowych odcinków cyklu „Ścieżką przez las”. Edward Marszałek znany leśnik i regionalista zachęca widzów do poznawania bogactw przyrodniczych i kulturowych polskich lasów.

Sławne dęby Podkarpacia
Mało kto wie, że województwo podkarpackie to kraina rekordowych dębów. Szczególnie dużo tych okazałych drzew znajdziemy na Pogórzu Strzyżowskim i Pogórzu Dynowskim. To właśnie tutaj, w Januszkowicach rośnie „Chrześcijanin” – najgrubszy dąb w Polsce. Niewiele ustępują mu „Poganin” z Węglówki i „Jagiellon” z Rzepnika. W ostatnich latach najsłynniejszy jest „Józef” z Wiśniowej, który został wybrany Europejskim Drzewem Roku. Kilkanaście rekordowych dębów rośnie w Krościenku Wyżnym. Stąd okolica ta nazywana jest „Krainą dębów”. Wspomniane drzewa spotkamy w rożnych miejscach. Rosną w parkach podworskich, obok obiektów sakralnych, w lesie, a czasami w środku wsi. Z większością z nich związane są niezwykłe historie, które warto opowiedzieć widzom.
emisja: 27 listopada o 18:00


Szlakiem leśnych kapliczek
Na terenie RDLP w Krośnie zinwentaryzowano prawie 250 kapliczek o interesującej historii i architekturze. Te pamiątki przeszłości ukryte w leśnych ostępach są ostoją narodowej tradycji i kultury. Zatem godna upowszechnienia jest też troska leśników o ich kondycję. W ostatnich latach wiele kapliczek zostało odnowionych, zdecydowana większość z nich ma swoich stałych opiekunów i sympatyków. Wiele z nich ma bardzo ciekawą przeszłość, którą warto przybliżyć szerszej publiczności. W programie pokazanych zostanie kilka najbardziej interesujących obiektów.
emisja: 2 grudnia o 10:45 i 4 grudnia o 18:00


Dawne narzędzia drwali i cieśli
Dzisiaj, kiedy pozyskiwanie i obróbka drewna są coraz bardziej zmechanizowane i skomputeryzowane warto wspomnieć o tym, jak te procesy odbywały się w przeszłości. Ten odcinek programu ma być poświęcony prezentacji narzędzi, jakich używali drwale i cieśle. To przede wszystkim różne rodzaje siekiery i topory, ale także korowaczki, czagany, kliny, osęki, capiny, windy i raki. Dzisiaj możemy je zobaczyć w muzeach, skansenach i kolekcjach prywatnych. W programie zostaną pokazane nie tylko zbiory muzealne, ale także wykorzystywanie tych narzędzi w praktyce.
emisja: 9 grudnia o 10:45, 9 grudnia o 19:15  i 11 grudnia o 18:00


Leśne ostańce
Na obszarach administrowanych przez nadleśnictwa podległe RDLP w Krośnie spotkamy okazałe ostańce skalne. Najbardziej znane i wręcz oblegane przez turystów są Prządki położone w Czarnorzekach niedaleko Krosna . Ale jest też wiele innych ostańców, które warto zobaczyć np. Konfederatkę i Maczugę koło Woli Komborskiej, Kamień Leski, Herby położone przy Bramie Frysztackiej czy też Wielki i Mały Kamień w rezerwacie Polanki, zaginione skałki i wodospad Trzy Wody w Komborni. W programie znajdą się informacje geologiczne o procesie powstawania tych skał, o historiach i wierzeniach z nimi związanych oraz o ich ochronie w lasach.
emisja: 16 grudnia o 10:40, 16 grudnia o 19:15 i 18grudnia o 18:00