Firmy Stolares z Rzeszowa, InterPhome Service z Mielca i Polwax z Jasła to tegoroczni zwycięzcy w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy Pracodawca organizator pracy bezpiecznej. Inspekcja doceniła firmy, które przestrzegają przepisów prawa pracy, w których nie dochodzi do wypadków przy pracy i które popularyzują wiedze o ochronie pracy. W uroczystości uczestniczył główny inspektor pracy.

W Urzędzie Marszałkowskim spotkali się przedstawiciele najlepszych, w ocenie Państwowej Inspekcji Pracy, firm z regionu. Do udziału w konkursie zgłosiło się 66 pracodawców. Nagrody przyznano w trzech kategoriach ze względu na liczbę pracowników. I miejsce zajął między innymi jasielski POLWAX producent parafiny na terenie dawnej Rafinerii, który postawił na regularne szkolenia pracowników.

W kategorii firm do 50 pracowników wygrał rzeszowski Stolares, a w kategorii firm dużych InterPhome w Mielca. Ich przedstawiciele są przekonani, że inwestycje w bezpieczeństwo się opłacają bo pracownik, który ma zapewnione dobre warunki pracy wytwarza dobry produkt. Takie konkursy mają motywować pracodawców do inwestowania w bezpieczeństwo, bo statystyki wciąż są porażające. Od początku tego roku na Podkarpaciu doszło do 205 wypadków przy pracy w których zginęło 26 osób, 35 zostało ciężko poszkodowanych. Największa grupa to pracownicy młodzi których staż nie przekracza roku. 70 procent wypadków spowodowanych jest upadkami z wysokości na budowach. I zaniedbaniami których można było uniknąć.

Główny inspektor pracy zapowiedział w Rzeszowie, że będzie zabiegał o zmianę przepisów, tak by osoby zatrudniane na umowę o dzieło np. na budowach także byli objęci ubezpieczeniem wypadkowym. Odrębną kategorie konkursową były w tym roku nagrody dla firm budowlanych I miejsce zajął HOCHTIF POLSKA za realizację zadania budowa centrum handlowego w Krośnie.