WTORKI
W każdy wtorek TVP3 Rzeszów zaprasza na ciekawe reportaże i filmy dokumentalne poświęcone niezwykłym ludziom i wydarzeniom związanych głownie z regionem południowo-wschodniej Polski. W ramach cyklu emitowane są zarówno materiały o tematyce historycznej, jak również opowiadające o niezwykłych ludziach, ich życiu, pasjach i osiągnięciach.

Kadr z filmu Wyklęte Kadr z filmu "Wyklęte" WYKLĘTE
Film opowiada o kobietach, które przeszły drogę żołnierzy wyklętych, kobietach, które, gdy wybuchła wojna, nie czekały biernie na rozwój wydarzeń, dlatego bardzo szybko trafiły do konspiracji. W młodym wieku złożyły przysięgę wojskową, której nigdy nie złamały. "Wyklęte" to opowieść o bohaterkach, ich poświęceniu, odwadze, strachu, o walce za ojczyznę. Ceną tej walki najczęściej były więzienie, tułaczka i późniejsze prześladowania.
emisja: 28 listopada o 21:00


Fot. arch. Fot. arch. ŚWIADEK CZASU POGARDY
Film "Świadek czasu pogardy" w reżyserii Andrzeja Machnowskiego jest opowieścią Aliny Dąbrowskiej, byłej więźniarki pięciu obozów koncentracyjnych: Auschwitz - Birkenau, Ravensbruck, Malchov, Buchenwald i Lipsk. Bohaterka filmu brała udział w dwóch marszach śmierci, z drugiego udało się jej uciec i tym samym odzyskała upragnioną wolność. Film ma istotną wartość historyczną i dokumentacyjną. Jest w nim zawarta niezwykle osobista relacja jednego z ostatnich jeszcze żyjących świadków historii. W chwili realizacji filmu Alina Dąbrowska miała 93 lata.
emisja: 5 grudnia o 21:00


Kadr z filmu Skazany na Niepmięć Kadr z filmu Skazany na Niepmięć SKAZANY NA NIEPAMIĘĆ
REŻ. AGNIESZKA NIEMIEC
Wstrząsający dokument przypominający postać Jacka ŻABY [ 1963-1989], czynnego działacza , który za swoją działalność zapłacił cenę najwyższą, umierając młodo nie tylko w wyniku represji, ale i w całkowitej izolacji od środowiska, z którym i na rzecz którego współdziałał
emisja: 12 grudnia o 21:00