Wsparciem dla tych, którzy nie poradzili sobie na rynku pracy lub po prostu nie wierzą we własne umiejętności mają być Centra Integracji Społecznej. Jedna z największych tego typu placówek znajduje się w Przemyślu. Na specjalnych warsztatach można zdobyć nowe umiejętności.

W Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu, utworzonym przez archidiecezjalną Caritas opieką objętych jest aż 200 osób. To m.in. długotrwale bezrobotni, ale też osoby z powiatu przemyskiego z tzw. trudną przeszłością. Dzięki wsparciu Caritas i Centrum Integracji Społecznej pracują, dostają pensję, ale wymaga się od nich punktualności i solidnej pracy, bo centrum chce im dać coś w rodzaju zawodowej praktyki. Jednym z warsztatów, gdzie nabywają umiejętności jest kuchnia i stołówka. W takim warsztacie można rozpocząć swoją pierwszą pracę, albo zacząć życie zawodowe od nowa. Wiele osób w trudnych życiowych sytuacjach po prostu potrzebuje pomocnej dłoni. Przemyska Caritas pomaga wszystkim, a zwłaszcza tym, którym nikt nie chce, albo nie umie pomóc. Wspiera też osoby szukające praktyki w nowym zawodzie. Wszystkie te warsztaty pomagają dorosłym bezrobotnym wrócić na otwarty rynek pracy.

Centrum Integracji Społecznej najpierw służy praktyką, a potem szuka pracodawców, którzy przyjmują tak wyszkolone osoby w ramach zmiany kwalifikacji. Pracodawcy przyuczają ich do konkretnego już zawodu. Z przemyskim CIS współpracuje wielu pracodawców. Praktyka pokazuje, że co czwartą osobę wyszkoloną przez centrum pracodawcy zatrudniają już na dłuższą umowę o pracę na otwartym rynku. Zatrudnienie w ten sposób znalazło wiele osób, a wśród nich kelnerki, szefowe kuchni, służby porządkowe i pracownicy budowlani. Na Podkarpaciu działa 11 centrów integracji społecznej. Poza Przemyślem m.in. w Rzeszowie, Sanoku, Kolbuszowej, Mielcu i Krośnie.