Tajemnice rezonansu magnetycznego, czy tomografia wolumetryczna, to tematy sympozjum dotyczącego radiologii odbywającego się w Rzeszowie. Biorą w nim udział lekarze, inżynierowie i fizycy medyczni z całej Polski.

Nowoczesny tomograf to jeden z najnowszych nabytków Zakładu Diagnostyki Obrazowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Potrafi w bardzo krótkim czasie zeskanować duży odcinek anatomiczny, na przykład klatkę piersiową i jamę brzuszną w zaledwie 5 sekund. Przy maksymalnym obniżeniu dawki promieniowania zdjęcia mają bardzo dobrą jakość, a później można dokładnie oglądać, obracać i powiększać. Takich nowoczesnych urządzeń w podkarpackich szpitalach jest między innymi dzięki unijnym pieniądzom coraz więcej, a każde z nich to kolejne wyzwanie dla lekarzy, techników, czy fizyków, bo ta dziedzina medycyny rozwija się w wyjątkowo dużym tempie. W tej dziedzinie żeby nie zostać w tyle trzeba cały czas się uczyć i dotyczy to i początkujących i tych, którzy mają już spore doświadczenia zawodowe. Stąd pomysł na cykliczne spotkania w Rzeszowie. Już po raz szósty do stolicy Podkarpacia zjechały osoby, które na co dzień w szpitalach i przychodniach wykonują mniej i bardziej skomplikowane badania, od EKG po tomografie, angiografię, czy rezonans magnetyczny. Słuchają kolejnych wykładów, dyskutują i uczą się od siebie nawzajem, a to ważne także dla pacjentów.

W sympozjum, które odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim bierze w tym roku udział ponad 300 osób z całej Polski. Wśród wykładowców są profesorowie klinik i zakładów medycyny obrazowej m.in. z Łodzi, Krakowa, Lublina i Warszawy, ale też lekarze rzeszowskich szpitali klinicznych.