Dzięki pomocy przemyskiej Caritas ponad 30 osób niepełnosprawnych w ciągu miesiąca przechodzi niezwykły trening radzenia sobie w życiu. Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy przyjeżdżają do utworzonego dla nich mieszkania treningowego w Przemyślu. Tu piorą, gotują, sprzątają, robią zakupy i spędzają czas z dala od rodzinnego domu. Pobyt w mieszkaniu treningowym uczy ich całkowitej samodzielności.

Niepełnosprawni wiedzą, że w tym szczególnym domu - wszystko trzeba zrobić samemu. Panie Magda i Katarzyna to podopieczne ŚDS w Kąkolówce. Raz na miesiąc placówka wysyła je do mieszkania treningowego, by spróbowały bez pomocy rodziny poradzić sobie z codziennymi pracami w domu.

Mieszkanie treningowe składa się z kilku pokoi, łazienek, pralni i kuchni. Niepełnosprawni cały czas mają tu coś do zrobienia. Przebywają tu terapeuci, ale tylko nadzorują ich pobyt. Bo mieszkanie treningowe to szkoła życia. Działa w Centrum Terapii i Rehabilitacji przemyskiej Caritas. 8 osób w ciągu tygodnia przyjeżdża tu, by spróbować swoich sił, w ciągu miesiąca 32.

Z przemyskiego mieszkania treningowego korzystają setki osób niepełnosprawnych z całego Podkarpacia. Zwłaszcza z warsztatów terapii zajęciowej w Leżajsku i Środowiskowego Domu Samopomocy w Kąkolówce. Placówka powstała dzięki finansowej pomocy PFRON.