W podrzeszowskiej Malawie oddano do użytku halę sportową. Przy okazji też docieplono i rozbudowano miejscowy budynek Zespołu Szkół. Gmina Krasne realizuje inwestycje oświatowe na dużą skalę wbrew niżowi demograficznemu. Czasem może liczyć na ministerialną dotację, a czasem posiłkuje się kredytem.

Wczoraj wieczorem oficjalnie, z pompą i na galowo, dziś jak każdego dnia nauki od początku nowego roku szkolnego ze sportowym zacięciem, dodatkowo zmotywowani warunkach w jakich przyszło im ćwiczyć. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Malawie wreszcie doczekali się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Nic dziwnego, że zapału do gry i nauki w takich warunkach nie brakuje ani jednym, ani drugim.

Warunki są wyśmienite, bez porównania jakie mieliśmy do tej pory - tamta hala była bardzo mała, musieliśmy pracować na zmiany. Jeśli pogoda nie dopisała trzeba było się męczyć na korytarzach, prowadzić zajęcia na korytarzach – mówią nauczyciele.

Teraz bez problemu ćwiczyć mogą dwie klasy jednocześnie. Pełnowymiarowa hala sportowa z szatniami i siłownią, czyli obiekt, jakiego nie powstydziłaby się szkoła nawet w dużym mieście, to nie wszystko co powoduje, że ten rok szkolny uczniowie z Malawy zaczęli z większym niż zazwyczaj animuszem.

Budowa hali sportowej to część większej inwestycji. W jej ramach wykonano też termomodernizację szkoły i dobudowano cztery sale lekcyjne oraz gabinet logopedycznych. W tej chwili, po przyłączeniu przedszkola w całym obiekcie jest prawie 450 dzieci. Dodatkowy atut jest taki, że teraz wreszcie lekcje w szkole odbywają się na jedną zmianę, czyli do godziny 14.00. Całość inwestycji kosztowała 7 milionów złotych. Jedną czwartą pieniędzy udało się zdobyć w ramach dotacji z Ministerstwa Sportu.

Hala powstała w ciągu 20 miesięcy, gmina posiłkowała się również kredytem. Realizuje wiele inwestycji, nie tylko sportowych. Już na początku przyszłego roku w Krasnem ma zostać otwarte przedszkole gminne dla 200 dzieci, kolejne budowane jest w Strażowie. Łącznie w tym roku na inwestycje samorząd Krasnego wydał już ponad 17 milionów złotych.