W ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię nauczyciele z Podkarpacia uczą się jak ciekawie uczyć historii Powstania Warszawskiego i Polskiego Państwa Podziemnego. W całej Polsce w specjalnych warsztatach uczestniczyć będzie w sumie 200 nauczycieli. Projekt zakłada wprowadzanie na lekcje świadków historii, dyskusje o patriotyzmie, czy wykorzystywanie gier edukacyjnych.

Kampania "BohaterON - włącz historię" to kolejny projekt obliczony na przełamywanie sztampy w nauczaniu historii. Cel to lekcje, które nie są nudne. Efekty eksperymentów takich ja te warsztaty o Powstaniu Warszawskim są bardzo dobre, choć nie było tu podręczników, tylko gry historyczne, czy próby budowania żywego powstańczego pomnika. Na tych warsztatach, tym razem dla nauczycieli, była mowa między innymi o tym, jak pomocni w nauczaniu historii mogą być jej świadkowie. Katarzyna Kyc - Oddział IPN w Rzeszowie: "Jeżeli chcą Państwo wziąć udział w takim projekcie, albo konkursie, a boją się Państwo, że takiego świadka historii nie znajdą, rzeszowski oddział IPN pomoże państwu w tych poszukiwaniach i udostępni te kontakty." IPN udostępnia także tzw. powstańcze miniatury - nagrane wspomnienia świadków historii.

Nauczyciele w ramach kampanii dostają też gotowe scenariusze przykładowych lekcji, popularne gry edukacyjne i gotowe podpowiedzi, jak np. skutecznie nauczyć dat. Katarzyna Kaźmierczak - Oddział IPN we Wrocławiu: "Będziemy się też zajmować osią czasu, jak to fajnie przedstawić przy pomocy taśmy malarskiej, karteczek klejących. Każdy z uczniów może dostać wydarzenie, układają je chronologicznie, następnie muszą je ułożyć już na dużej osi np. przyklejonej na podłodze." Nie nudna lekcja historii to także wykorzystywanie innych narzędzi. Anna Klimowicz - Oddział IPN w Warszawie: "Oglądanie filmów fabularnych, historycznych, lekcje muzealne, oglądanie rozmaitych miejsc, tzw. miejsc pamięci to też jest lekcja historii." Takie działania już przynoszą efekty - oceniają nauczyciele. W kampanię "BohaterON - włącz historię" zaangażowali się aktorzy i kombatanci. Prowadzony jest we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.