Chodzi o niemałą kwotę bo o 66 mln złotych. Pieniądze trafią do 22 firmy z Podkarpacia z przeznaczeniem na badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenie. Zarząd województwa zatwierdził właśnie listę rankingową oraz wybrał projekty do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Firma ML System wykonująca między innymi instalacje fotowoltaiczne powstała w 2007 roku. Od roku działa w nowej fabryce w Zaczerniu pod Rzeszowem. Zakład realizuje właśnie duży projekt „Smart City”, który stawia na rozwój społeczeństwa informacyjnego w stolicy Podkarpacia. Na ten cel firma dostała z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 9 milionów złotych. W sumie wnioski o dofinansowanie na badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenie złożyło 61 firm z regionu.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dyr. Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie - Pula środków, która została przeznaczona na to działanie to 149 mln zł, niestety udało się wybrać tylko 22 projekty na łączną kwotę bliską 66 mln zł. Przede wszystkim musiało to być przedsiębiorstwo, duże, małe, średnie, bądź mikro, także przedsiębiorstwo i projekt, który był realizowany na terenie województwa podkarpackiego.

I tak na przykład jasielska Fabryka JAFAR dostała ponad 2 miliony złotych na opracowanie i uruchomienie produkcji innowacyjnej armatury przemysłowej. A działająca pod Rzeszowem firma FIBRAIN ponad 4 miliony złotych na stworzenie tzw. „nowatorskich kabli hybrydowych” nowej generacji. Ponad 3 miliony złotych to kwota, jaka trafiła do działającego od ponad 20 lat w Rzeszowie stowarzyszenie B4, które jest także koordynatorem klastra lotniczego w Krośnie. Teraz załoga chce stworzyć nowy rodzaj bezzałogowca „innowacyjną i bardziej profesjonalną wersję drona.

Jan Muchowski
, koordynator projektu, Stowarzyszenie B4 - To będzie tak naprawdę hybryda łącząca śmigłowiec, wiatrakowiec i samolot w jednym układzie konstrukcyjnym, łącząca najlepsze cechy tych poszczególnych układów konstrukcyjnych i głównie jego zastosowanie będzie w inspekcji linii wysokiego napięcia.

A to już działająca w Rzeszowie od ponad 25 lat firma TOP SA, która specjalizuje się w produkcji i wdrażaniu zintegrowanych systemów informatycznych. Dzięki wsparciu z RPO w kwocie ponad jednego miliona złotych teraz rozpoczyna pracę nad autonomicznym serwerem eksploracji danych, w skrócie ASED. To system, który w przyszłości ma przejąć funkcje analityka danych.

Wojciech Materna, prezes TOP SA - Wprowadzanie narzędzi, które ułatwiają uczenie się na podstawie obserwacji danych jest coraz bardziej popularne i tego tematu dotyczy nasz projekt, chcemy stworzyć narzędzie, które na podstawie dużej ilości danych będzie potrafiło samo z siebie wyciągać wnioski ułatwiające biznes.

Firmy, które nie zostały wpisane na listę podstawową wciąż mają szanse na dofinansowanie. Jeszcze pod koniec roku Urząd Marszałkowski ma ogłosić kolejny konkurs w ramach RPO. Do wykorzystania wciąż jest kilkadziesiąt milionów złotych.