W Rzeszowie powstaje film Rzeszowskie „Janusze. Rodzina”. To kontynuacja Rzeszowskich januszy, opowiadających historię Edwarda Janusza, rzeszowskiego fotografa, którego zdjęcia pozwalają zobaczyć, jak stolica Podkarpacia wyglądała na przełomie XIX i XX wieku. Tym razem widzowie bliżej będą mogli poznać m. in. jego żonę, Leopoldynę, jedną z pierwszych kobiet fotografek w Galicji.

To zdjęcie ślubne Edwarda Janusza i jego żony. Właśnie postać Leopoldyny, jednej z pierwszych kobiet fotografek w Galicji, widzowie będą mogli poznać bliżej w filmie Rzeszowskie Janusze. Rodzina, drugiej części historii o Edwardzie Januszu. W role jego żony i dzieci wcielają się rzeszowscy aktorzy. W powstawaniu filmu twórcom pomagają też bliscy fotografa.

Ciekawostki i zdjęcia, których liczba zaskoczyła samych pomysłodawców. Większość pochodzi ze zbiorów mieszkańców Rzeszowa. Ale film o rzeszowskich januszach to coś więcej, niż tylko historia fotografii.

Zakład fotograficzny Edwarda Janusza funkcjonował blisko 90 lat i był uznawany za jeden z najlepszych w Galicji. Fotograf i jego żona Leopoldyna zostawili po sobie blisko 30 tysięcy artefaktów. To szklane klisze, błony fotograficzne i odbitki zdjęć, przedstawiające życie mieszkańców Rzeszowa i okolic. Produkcją cyklu o rzeszowskich januszach zajęła się Fundacja Rzeszowska. Premiera filmu Rzeszowskie Janusze. Rodzina odbędzie się w styczniu przyszłego roku.