Na jasielskim dworcu PKP pojawił się nowy, kolejowy Impuls. To skład pociągu osobowego, który od października ma jeździć z Jasła do Krakowa. Małopolscy kolejarze na razie prowadzą testy. Pociąg ma mieć 250 miejsc i kursować w piątki i niedziele.

Rozkład jazdy nowego połączenia kolejowego ma być wygodny przede wszystkim dla studentów, którzy studiują w Krakowie. W piątek po zajęciach będą mogli wsiąść do pociągu o 17.44 i dotrzeć do Jasła na 21.20. Na uczelnię wrócą niedzielnym kursem, który z Jasła wyruszy o 16.30, a do Krakowa dotrze na 20.05. Za każdym razem nowoczesnym pociągiem.

Ryszard Rębilas, wiceprezes spółki Koleje Małopolskie - Pojazdy wyprodukowane przez Newag Nowy Sącz nie mają jeszcze roku. Ceny biletów uważamy za Atrakcyjne. 16 złotych będzie kosztował bilet normalny, do tego będziemy stosowali wszelkie ulgi ustawowe.

Studenci, za bilet z Jasła do Krakowa zapłacą niecałe 8 złotych. Do Krakowa dotrą w 3,5 godziny w komfortowych warunkach.
Ryszard Pabian, burmistrz Jasła - Tak szacujemy, że to około 1000-1200 studentów, oczywiście studiujących na różnych warunkach, ale tak patrząc na liczbę tych studentów to wystarczy jedna piąta aby zapełnić skład pociągu i wydaje się, że powinien mieć obłożenie.

Jeżeli pociągi będą zapełnione w przynajmniej 30 procentach - pozostaną na stałe w rozkładzie jazdy Kolei Małopolskich. Od liczby podróżnych będzie też zależeć uruchamianie nowych połączeń.

Adam Filar, Stowarzyszenie Kocham Kolej PL - De facto tylko i wyłącznie Koleje Małopolskie, które wchodzą od 1 października z połączeniem relacji Jasło-Kraków i Kraków-Jasło będą jedynymi pociągami osobowymi, które będą przyjeżdżały do Jasła.

Pociągi pasażerskie z Rzeszowa nie dojeżdżają do Jasła z powodu remontu torów. Przywrócenie dawnych połączeń PKP z Krakowa do Jasła to szansa dla całej południowej części Podkarpacia, twierdzą samorządowcy. Wiążą z tym konkretne plany.

Wojciech Zając, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Dobre skomunikowanie również stolicy Małopolski z Bieszczadami. My w tym połączeniu do Krakowa, Jasło-Kraków będziemy korzystać z elektrycznych składów, Impulsów. Żeby móc je wykorzystać musimy mocno akcentować potrzebę elektryfikacji na linii kolejowej 108.


Jasielscy samorządowcy i parlamentarzyści już teraz promują nowe połączenie Jasło-Kraków. Ufundowali dla studentów sto biletów w obie strony.