Mieszkańcy 13 gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego mogą już składać wnioski o unijne dofinansowanie dostawy i montażu paneli fotowoltaicznych. Wszystko w ramach tzw. programu parasolowego, który zakłada wsparcie takich inwestycji do nawet 85 procent wartości. W maju samorząd Rzeszowa oficjalnie włączył się do projektu e-Mobility podpisując umowę z Polską Grupa Energetyczną na stworzenie sieci ładowania oraz systemu zachęcającego do korzystania z pojazdów elektrycznych, a teraz PGE popularyzuje takie samochody.

Projekt skierowany jest do właścicieli nowo wybudowanych domów jedno i wielorodzinnych oraz domów w trakcie budowy, które zostaną oddane do użytku i zamieszkane do 31 marca 2018.Ci, którzy zdecydują się na instalacje fotowoltaiczną mogą obniżyć koszt jej kupna i montażu o kilkanaście tysięcy złotych. A w przyszłości rocznie zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet ponad półtora tysiąc złotych rocznie. Z unijnym dofinansowaniem Rzeszowski Obszar Funkcjonalny chce zainstalować niemal 3 tysiące paneli. Przez pięć pierwszych lat ogniwa będą własnością samorządów, które wezmą na siebie koszty przeglądów i czyszczenia. Po tym czasie za darmo zostaną przekazane właścicielom domów. Rzeszowski Obszar Funkcjonalny chce w sumie zainstalować prawie 3 tysiące paneli. A unijna dotacja na ten cel to ponad 35 mln złotych.

Projekt e-Mobility Projekt e-Mobility W maju samorząd Rzeszowa oficjalnie włączył się do projektu e-Mobility podpisując umowę z Polską Grupa Energetyczną na stworzenie sieci ładowania oraz systemu zachęcającego do korzystania z pojazdów elektrycznych, a teraz PGE popularyzuje takie samochody. Prosto z Forum Ekonomicznego w Krynicy elektryczne oznakowane samochody trafiły do Rzeszowa. Przez tydzień będą wykorzystywane przez pracowników PGE Nowa Energia. I będą promować zakładane przez projekt e-Mobility ekologiczne rozwiązania. Samorząd Rzeszowa jeszcze jesienią chce oddać do użytku pierwsze miejskie stacje ładowania. Na razie z takiej możliwości można korzystać między innymi na parkingu WSPiA, gdzie jako pierwsze w mieście funkcjonują od trzech lat.