W Stalowej Woli rozpoczął się finał uroczystych obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zainaugurowała go konferencja naukowa "Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce", a w niedzielę zakończy gala wręczenia statuetek "Innowator COP".

Stalowa Wola to sztandarowy przykład osiągnięć Centralnego Okręgu Przemysłowego i nie ma w tym stwierdzeniu odrobiny przesady. To właśnie w tym miejscu, 80 lat temu, na terenie ówczesnej wsi Pławo ścięto pierwsze sosny, rozpoczynając budowę Zakładów Południowych, czyli dzisiejszej Huty Stalowa Wola. Już 26 miesięcy i 26 dni później zakład rozpoczął produkcję stali wysokojakościowej, a wokół niego wyrosło nowoczesne miasto.

Dlatego to właśnie w Stalowej Woli zorganizowano ogólnopolski finał obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, sztandarowej inwestycji gospodarczej II Rzeczypospolitej, której autorem był wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski. Zdaniem ekonomistów i historyków było to przedsięwzięcie bez precedensu w historii Polski. I właśnie inwestycje w ramach COP-u, którego sercem były tereny dzisiejszego Podkarpacia, dawały pracę miejscowym, ale przyciągały też fachowców z całej Polski.

Do dziś podziw musi budzić nie tylko tempo ówczesnych prac, ale też ich jakość. Zakłady, które powstały w ramach COP-u w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, czy Stalowej Woli także dziś stanowią o sile gospodarczej Podkarpacia. COP to także doskonały przykład idei patriotyzmu gospodarczego, do której nawiązuje obecny rząd.

Ogólnopolski finał obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego potrwa w Stalowej Woli do niedzieli.