Pacjenci czekają nie tylko na krótsze kolejki do lekarzy, ale też lepsze warunki w jakich będą leczeni. Na przykład w Jarosławiu trwa rozbudowa Centrum Opieki Medycznej. Wykonawca dostał rok na to, by przebudować dawną sterylizatornię, gdzie powstanie m.in. nowoczesny oddział ginekologiczno-położniczy i nowe sale operacyjne. To jedna z największych inwestycji powiatu ostatnich lat. Ważna, bo główny budynek szpitala w Jarosławiu ma ponad 110 lat.

Na zmiany czekają między innymi pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego jarosławskiego szpitala. Choć rocznie rodzi się tu około 700 dzieci, ze względu na warunki, wiele przyszłych mam decyduje się na poród w Rzeszowie, czy Przemyślu. Opieka jest bardzo dobra, chwalą pacjentki, ale warunki odbiegają od współczesnych standardów. Doktor Anna Baraniak - ordynator oddziału neonatologicznego podkreśla, że mimo tych trudnych warunków lekarze pracują z sukcesami. Ostatnio udało się uratować urodzonego w 32 tygodniu ciąży wcześniaka, ale ona też podobnie jak inni lekarze liczy tygodnie do przeprowadzki. Lista oczekiwań jest bardzo długa.

Anna Baraniak ordynator oddziału neonatologicznego: "...stanowiska intensywnej terapii, pokoje dla matek, zgodnie z dzisiejszymi wymogami, pokoje 2 osobowe, gdzie matki mogą przebywać z dziećmi, łazienki przy tych pokojach, z których matki mogłyby korzystać i czuć się komfortowo." Potrzebne są też nowe sale porodowe, spełniające obecne standardy, czy pokoje odwiedzin. Między innymi te problemy rozwiąże ten budynek, powstaje jako nadbudowa dawnej sterylizatorni. Wielomilionowa inwestycja jest na półmetku. W budynku oprócz 3 oddziałów powstanie też centralna sterylizatornia, nowy blok operacyjny, w którym będzie 5 sal operacyjnych, co pozwoli zwiększyć liczbę zabiegów. Będzie też nowa apteka, a na na dachu budynku lądowisko dla helikopterów. To szansa na szybki transport chorych w ciężkich przypadkach do dużych ośrodków klinicznych.

Szpitalny Oddział Ratunkowy to kolejna inwestycja, do której przygotowuje się szpital. Ma ruszyć w przyszłym roku. Zakończenie tego już realizowanego zadania pochłonie 22 miliony złotych, część to środki zewnętrzne, które udało się pozyskać powiatowi. Wykonawca inwestycji zobowiązał się, że wykona zadanie i w stosunkowo krótkim czasie 10 miesięcy uzyska nawet wszystkie pozwolenia na użytkowanie. Rozbudowa Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu jest niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu. Główny budynek szpitala w Jarosławiu to wiekowy zabytek, który powstał w 1902 roku.