W nowej auli i w nowych pracowniach naukę rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie. Przyszli elektronicy i mechanicy mają teraz skuteczniej łączyć naukę z praktykami w zakładzie pracy. Niektórzy już otrzymali nawet oferty pracy. Nowy sprzęt kosztował ponad 3 miliony złotych.

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczął rok szkolny już po raz 58. Po raz pierwszy w nowej auli, a uczniowie niczym profesjonalna ekipa telewizyjna przygotowali transmisję na żywo, którą można było oglądać nie tylko w internecie, ale także na szkolnych ekranach. W tym roku naukę zaczyna tu ponad 625 uczniów. To rekordowy rok - mówi dyrekcja szkoły. Pracownia dla przyszłych techników mechaników, a w niej sterowana numerycznie frezarka i tokarka, ponadto komputery, symulatory czy tzw. maszyny wytrzymałościowe. Wszystko warte ponad milion złotych.

Zgodnie z reformą edukacji szkoły zawodowe przekształcone w szkoły branżowe dopasowują system kształcenia do potrzeb pracodawców, dlatego przedsiębiorcy poszukiwali wśród uczniów potencjalnych pracowników. Kilka lat pracy w tym nowe pracownie, sprzęt i aula kosztowały szkołę w sumie ponad trzy miliony złotych. Podobnych pracowni na Podkarpaciu jest kilkanaście, choć zdaniem uczniów i dyrekcji Zespół Szkół Technicznych może pochwalić się standardem na miarę Europy, a nawet całego naukowego świata.