Dziś ostatni dzień wakacji, jutro początek roku szkolnego, który będzie wyjątkowy dla 130 uczniów z Chłopic w powiecie jarosławskim. Dziś, po trzech latach budowy, oddano tam do użytku nową szkołę. Placówka nosi imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nowy rok szkolny i nowa szkoła. Już jutro uczniowie podstawówki w Chłopicach koło Jarosławia pierwszy dzwonek usłyszą, nie jak dotąd w powojennym dworku, ale nowym budynku. W kompleksie znajdują się nowoczesne pracownie, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, także zerówka i przedszkole. Cała inwestycja kosztowała ponad 7 milionów złotych.

Szkoła Podstawowa w Chłopicach ma nie tylko nową siedzibę. Dziś otrzymała także swój sztandar oraz patrona. Został nim były prezydent Rzeczpospolitej śp. Lech Kaczyński. Zdecydowali o tym mieszkańcy. Kandydatów było czterech: pierwsza nauczycielka z Chłopic Maria Kostórkiewicz, ksiądz Wojciech Michna, Jan III Sobieski i były prezydent Lech Kaczyński. Podczas uroczystego otwarcia szkoły i nadania jej imienia odczytano m.in. list Jarosława Kaczyńskiego. W nowej szkole odsłonięto też tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego.

Budowa podstawówki trwała około trzech lat, a od jutra naukę w niej rozpocznie około 130 uczniów. Z nowej szkoły cieszą się nie tylko uczniowie. Po uroczystościach związanych z otwarciem nowej szkoły w Chłopicach świętowano dożynki. W czasie mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika dziękowano za plony, owoc pracy rolników, a symbolem tej wdzięczności było kilkanaście dożynkowych wieńców, wykonanych z tego, co udało się zebrać z pól.