Ma 19 lat i pierwszy Polak w historii otrzymał nominację do prestiżowej amerykańskiej nagrody SAVEUR BLOG AWARDS za najlepszą fotografię kulinarną. Michał Korkosz z Rzeszowa odkrył w sobie kuchenną pasję. Gotowanie i pieczenie to jego konik. Efekty swojej pracy z powodzeniem zamieszcza na własnym blogu kulinarnym, pokazując innym, że efekty pracy w kuchni też mogą być dziełem sztuki.

- Lawa czekoladowa serwowana w każdej najlepszej restauracji. Okazuje się, że to ciasteczko z płynną czekoladą naprawdę bardzo prosto zrobić w domu i nie potrzeba miksera. Będzie nam potrzebna mąka, cukier, sól na sam początek.

To jest właśnie Michał w kuchni. To właśnie tu czuje się najlepiej. Gotuje już od 10 lat. A ceni sobie wyszukany smak, wiedzę i kreatywność.

- Zabrałem książki kulinarne mamy i wybierałem, co tam sobie chcę zjeść na kolację czy na śniadanie i sam to przygotowałem, oczywiście z jej pomocą, ale to ja byłem tym głównym kucharzem.

Potem ta pasja z wiekiem się rozwijała i wchodziła na następny poziom. Rodzina i przyjaciele kibicują Michałowi, bo życie z kimś takim jak on w pełni nabiera smaku!. Momentem przełomowym w kuchennej pasji Michała było założenie bloga kulinarnego rozkoszny.pl. Wtedy chłopak z Rzeszowa przykuł uwagę całego świata. Zdjęcia z kulinarnego bloga urzekły organizatorów amerykańskiego plebiscytu. Zgłoszeń było aż 30 tysięcy, ale Michał znalazł się w czołowej szóstce nominowanych w kategorii najlepsza fotografia kulinarna.

- Warto podkreślić, że moimi konkurentami z kategorii są profesjonalni, zawodowi fotografowie i styliści kulinarni. Więc czuję się naprawdę wyróżniony, że zostałem postawiony w takim towarzystwie blogów i fotografii, które mnie inspirują.


Zwycięstwo w plebiscycie na najlepszą fotografię kulinarną pomogłoby Michałowi spełnić marzenia. Chce zostać dziennikarzem kulinarnym i spotkać swoją idolkę popularną w USA blogerkę, autorkę Smitten Kitchen. Na bloga Michała można głosować do 6 września. Szczegóły na jego stronie internetowej rozkoszny.pl