Dla większości studentów to dopiero połowa wakacji, wolnego nie mają studenci lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej, a dokładnie specjalności pilotaż. Właśnie rozpoczęli szkolenie praktyczne. W Rzeszowie uczą się przyszli piloci z całej Polski. To wciąż jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów w kraju.

Filip Zych jest po trzecim roku studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. W jego przypadku Politechnika Rzeszowska to był bardzo przemyślany wybór.

- Skusiło mnie to, że to jedyne miejsce w Polsce, które zapewnia szkolenie równolegle do licencji pilota i inżyniera i magistra. Przyjechałem z Warszawy, ale da się, 300 kilometrów to nie jest tak daleko.

Przygotowania do lotu, ustawianie przyrządów, notowanie warunków meteorologicznych, start, podchodzenie do lądowania, kołowanie loty z instruktorem później samodzielne to program praktycznych zajęć.

- Dzisiaj akurat ćwiczę starty i lądowania i to jest około godziny lotu. W tym czasie wykonuje około 10 startów i lądowań. Natomiast ja mam już z instruktorem loty trasowe na inne lotniska i one trwały do dwóch godzin maksymalnie.

Na kierunku lotnictwo studiują młodzi ludzie z całej Polski. Zwykle to ponad 60 osób. Tylko najlepsi maja szansę na prestiżową specjalność pilotaż. Wszyscy mówią zgodnie, że wybierając taką życiową drogę nie robili materialnych kalkulacji.

Bartosz Woszczyński - Przyjechałem z Dolnego Śląska z Dzierżoniowa i myśląc o tej uczelni zarobki, czy tego typu kwestie to jest rzecz drugorzędna, myślę że tu bardziej chodzi o realizację swoich pasji, marzeń i realizowanie się w lotnictwie.

Studenci, którzy właśnie mają zajęcia praktyczne to 21 najlepszych osób z całego roku, mieli najwyższą średnią ocen po 3 semestrach, musieli zaliczyć test potwierdzający dobrą znajomość języka angielskiego i inne określające predyspozycje do zawodu.

W Ośrodku Kształcenia Lotniczego praktyczne umiejętności zdobywa teraz 36 osób. To szkolenia do licencji tak zwanej IPL F, czyli licencji komunikacyjnej.

Praktyczne szkolenie przyszłych pilotów ułatwiają wielomilionowe inwestycje. Ośrodek Kształcenia Lotniczego ma nowy pas startowy o długości 900 metrów, hangar postoju samolotów i kontenerową stację paliw, zakupił też 5 nowych samolotów. Kolejne lata przynoszą kolejne certyfikaty. Pierwsi absolwenci kierunku pilotaż otrzymali licencje zawodowe pilotów w 1981 roku. Od tego czasu specjalność pilotaż ukończyło ponad 600 osób nowe samoloty.