Biotechnologia, inżynieria chemiczna, matematyka - między innymi na te kierunki studiów można jeszcze składać podania w rekrutacji uzupełniającej prowadzonej przez Politechnikę Rzeszowską. II tura rekrutacji także na Uniwersytecie Rzeszowskim - tu miejsca są jeszcze między innymi na biologii, ochronie środowiska czy filologii rosyjskiej. O studentów wciąż walczą wyższe szkoły zawodowe, kilka z nich uruchomiło w tym roku nowe kierunki, a podania przyjmują aż do końca września.

Mimo niżu demograficznego władze Politechniki Rzeszowskiej są zadowolone z dotychczasowych wyników rekrutacji. Podobnie jak w poprzednich latach, najpopularniejszymi kierunkami okazały się logistyka, finanse i rachunkowość, informatyka, automatyka i robotyka oraz zarządzanie.

W ramach rekrutacji uzupełniającej uczelnia chce jeszcze przyjąć 50 kandydatów na biotechnologię, tyle samo na technologię chemiczną oraz mechanikę i budowę maszyn w Stalowej Woli, 40 osób na zarządzanie i inżynierię produkcji także w Stalowej Woli. Wolne miejsca są także na inżynierii chemicznej i procesowej, matematyce oraz ochronie środowiska.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim rekordy popularności pobił kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce rywalizuje 35 osób. Bardzo popularna okazała się filologia angielska, bezpieczeństwo wewnętrzne i lingwistyka. Na tych kierunkach już nie ma wolnych miejsc. W II turze można się jeszcze starać o przyjęcie aż na kilkadziesiąt innych, m.in na architekturę krajobrazu, biologię, ochronę środowiska, rolnictwo, na filologię polska, rosyjską i germańską, na fizykę, informatykę i matematykę oraz zdrowie publiczne i sztuki wizualne.

To czas kolejnych naborów także dla wyższych szkół zawodowych z regionu. W rekrutacji pomogło uruchomienie nowych kierunków i wyniki w ogólnopolskich rankingach - Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu okazała się np. jedną z najlepszych wyższych szkół zawodowych w kraju. W większości wyższych szkół zawodowych na Podkarpaciu rekrutacja jest aż trzystopniowa. Podania można składać do 28 września.