32 zamki, kościoły, muzea i szlaki turystyczne biorą udział w prestiżowym konkursie na 7 nowych cudów Polski. Organizatorem prestiżowego plebiscytu jest National Geographic, a o tym, które atrakcje zwyciężą, zdecydują turyści. O ich głosy walczą także skansen w Sanoku - jedno z najpiękniejszych plenerowych muzeów dawnego budownictwa ludowego oraz "Szlak Kulinarny - Podkarpackie Smaki" promujący potrawy z wielokulturowej kiedyś Galicji.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to 38 hektarów, na których zgromadzono ponad 100 obiektów, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku. To drewniane chałupy, stodoły, spichlerze i młyny, a także świątynie rzymsko i greckokatolickie. We wszystkich obiektach można nie tylko zobaczyć oryginalne wyposażenie, ale przede wszystkim poczuć atmosferę dawnych wsi. Atrakcją jest też galicyjski rynek pokazujący, jak wyglądało życie mieszkańców przedwojennego miasteczka. Tu nie tylko można zwiedzać, ale i kupić chleb w piekarni czy wysłać kartkę na poczcie. Od kilku lat sanocki skansen bije rekordy popularności, w sezonie turystycznym odwiedza go po tysiąc osób dziennie.

W przeszłość, ale kulinarną można się wybrać wędrując szlakiem Podkarpackie Smaki. Jest już na nim 50 restauracji, karczm, cukierni i gospodarstw agroturystycznych, w których można skosztować wyjątkowych potraw, na przykład szwabów faszerowanych kaszą czy dołmy tatarskiej. Restauracja w Zamku w Krasiczynie, która także jest na szlaku podkarpackich smaków, specjalizuje się w kuchni staropolskiej. Jej podstawą są: dziczyzna, kasze, warzywa i zioła, a inspiracją dawne przepisy, według których przygotowywano kiedyś dania dla właścicieli zamku.

W konkursie na 7 nowych cudów Polski biorą udział 32 obiekty i szlaki turystyczne z całego kraju. Między innymi Podziemne Miasto na wyspie Wolin, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Dworzec Fabryczny w Łodzi i Kraina Otwartych Okiennic z Podlasia. O tym kto zwycięży zdecydują internauci - głosować można do 31 sierpnia. Każdy może wziąć udział w plebiscycie raz na 24 godziny.