Prezydent Rzeszowa chce przejąć tereny kolejowe przy dworcu PKP i z pomocą marszałka właśnie tam wybudować Podkarpackie Centrum Nauki. Problem w tym, że sprawa budzi wątpliwości w samym Urzędzie Marszałkowskim. Temat budowy obiektu powraca już od dekady. Ubiegłoroczny plan zakładał, że miałoby ono powstać w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

Kilka miesięcy temu pracownicy Centrum Nauki w Kopernik w Warszawie zachęcali najmłodszych mieszkańców Podkarpacia do poznawania świata poprzez ciekawe doświadczenia. O wybudowaniu podkarpackiego Kopernika w Rzeszowie mówi się od lat. Zadanie zostało wpisane nawet na listę inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Najpierw Urząd Marszałkowski planował wybudować w regionie kilka takich placówek. Później zdecydowano, że jeden obiekt mógłby znaleźć się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. To tu rok temu zorganizowano m.in. Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.

W Regionalnym Programie Operacyjnym na budowę Centrum Nauki zarezerwowanych jest 16 milionów euro - 3 miliony euro ma stanowić wkład własny samorządu, ale na ich wykorzystanie najpierw musi zgodzić się Komisja Europejska. Inny problem to wciąż nieustalona lokalizacja. Prezydent Rzeszowa ma więc nowy pomysł. Chce przejąć tereny kolejowe przy ulicy Kochanowskiego, w sąsiedztwie Muzeum Techniki i Militariów, i właśnie tam postawić Centrum. Sprawę takiej lokalizacji ułatwia wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym tereny przy ulicy Kochanowskiego, które są w wieczystym posiadaniu kolei, mają trafić w ręce miasta. O "przychylność" zapytaliśmy więc w Urzędzie. Rzecznik marszałka województwa odpowiada wymijająco, że pomysł prezydenta Rzeszowa na lokalizację obiektu to na razie tylko plan, który wymaga szczegółowego rozważenia. Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia EXPLORES, który kieruje zespołem opracowującym koncepcję budowy Centrum uważa, że każda lokalizacja ma swoje wady i zalety. I dodaje, że jego budowę trzeba rozpocząć jak najszybciej, bo program unijny rozpisany jest na lata 2014-2020.

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki ma kosztować ponad 70 mln złotych. Znajdą się w nim m.in. symulatory lotów samolotem, balonem, terraria i inne atrakcje naukowe. Ostateczną decyzję w sprawie pieniędzy na budowę obiektu Komisja Europejska ma podjąć do końca wakacji. Kiedy będzie znana lokalizacja, na razie nie wiadomo.