Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dała zielone światło dla budowy ocynkowi w poddębickiej Zawadzie. Inwestor ma już opinię, w której napisano, że proponowane technologie gwarantują ekologiczne bezpieczeństwo. Teraz decyzję środowiskową ma wydać gmina, ale samorząd wie, że inwestycja wciąż budzi duży opór społeczny.

Firma Zinkpower chce zainwestować 60 milionów złotych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Zawadzie, w sąsiedztwie autostrady. Na taką lokalizacje nie zgadzają się mieszkańcy tej wsi oraz sąsiedniej Nagawczyny i Pustyni, mimo że w zakładzie pracę mogłoby znaleźć 100 osób. Inwestor, by rozwiać obawy zorganizował kilka spotkań, na których wielokrotnie zapewniał, że zakład jest w pełni bezpieczny. Kompromisu nie udało się osiągnąć.

Inwestor, który w Zawadzie kupił już teren pod fabrykę i zainwestował kilkadziesiąt milionów złotych w maszyny i plany liczy, że patową sytuację zmieni wydana właśnie pozytywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Teraz ruch należy do gminy, która wydaje decyzję środowiskową. Dla samorządu taka inwestycja to szansa na zyski z podatków, ale z drugiej strony groźba społecznego niezadowolenia. Dlatego wójt zdecydował, że powoła swojego eksperta. Takiego rozwiązania chcieli też radni, którzy pojechali do Konina, gdzie działa podobny zakład uruchomiony przez tego samego inwestora. W specjalnej strefie ekonomicznej w poddębickiej Zawadzie niedawno działalność rozpoczęła firma branży motoryzacyjnej Hatchinson, wcześniej producent odżywek Olimp Labs - to w sumie ponad tysiąc nowych miejsc pracy, żadna z tych inwestycji nie budziła społecznych protestów.

Wójt do końca sierpnia ma rozstrzygnąć czy wyda decyzję środowiskową dla ocynkowni.