W Dębicy i Jarosławiu prawie 400 żołnierzy Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Właśnie w tych miastach tworzone są bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Terytorialnej. Terytorialsi przyjechali na przysięgę prostu z poligonu, na którym doskonalili taktykę, szkolili się z obsługi broni i pierwszej pomocy.

Na Rynku w Dębicy pojawiło się dziś prawie 300 żołnierzy, ale słowa wojskowej przysięgi, po raz pierwszy, wypowiedziało 146. To ci, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z armią. W ten sposób dołączyli do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, stając się częścią polskich sił zbrojnych.

Przysięga odbyła się dziś nie tylko w Dębicy, ale i Jarosławiu, gdzie złożyło ją 220 osób. Właśnie w tych miastach mają znajdować się dla bataliony Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zgłosiło się niej już 4 tysięcy chętnych.

Żołnierze obrony terytorialnej na przysięgę przyjechali wprost z poligonu w Nowej Dębie. Przeszli tam pierwsze, dwutygodniowe szkolenie .Między innymi z taktyki, topografii, obsługi broni czy udzielania pierwszej pomocy. Na tym jednak nie koniec szkoleń. Jak szacuje Ministerstwo Obrony Narodowej, tylko w ciągu trzech lat żołnierze spędzą na poligonach około 124 dni. Zadaniem Wojska Obrony Terytorialnej jest wspieranie zawodowej armii, ale także pomaganie w usuwaniu skutków klęska żywiołowych, na przykład powodzi.