Ponad miliard złotych - już tyle na Podkarpaciu wydali w tym roku obywatele Ukrainy. Nasi sąsiedzi kupują coraz więcej, z czego cieszą się właściciele sklepów i hurtowni. Największym wzięciem cieszy się żywność, materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD. Do zakupów zachęca zwrot podatku VAT. Przed przejściami granicznymi ustawiają się więc długie kolejki.

Z najnowszych danych Izby Administracji Skarbowej wynika, że Ukraińcy robiący zakupy na Podkarpaciu w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku zostawili tu ponad miliard 25 tysięcy złotych. W tym czasie złożyli na przejściach granicznych na Podkarpaciu ponad 630 tysięcy dokumentów tax free, dzięki temu odzyskują zapłacony w Polsce podatek VAT i właśnie dzięki temu można precyzyjne określić skalę ich zakupów w Polsce.

Zainteresowanie zakupami w Polsce jest ogromne stąd kolejki, na które narzekają Ukraińcy. Służba Celno-Skarbowa tłumaczy, że to efekt dokładnych kontroli, które mają zapobiegać nieprawidłowościom w zakresie wywozu towarów w systemie tax free. Tylko w ubiegłym roku Ukraińcy robiacy zakupy w Polsce zostawili na Podkarpaciu ponad 2 miliardy 700 milionów złotych.