Pracowicie spędzają wakacje członkowie chłopięco-męskiego chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses. Przygotowują utwory, które zaśpiewają podczas Kongresu Chórów Polskiej Federacji Pueri Cantores, który odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. Weźmie w nim udział 1200 osób z Polski i zagranicy.

Hubert Mika, podobnie jak ponad 70 innych członków rzeszowskiego chóru na próby poświęca po kilka godzin dziennie.

- Śpiewanie w chórze sprawia mi wielką radość, rozwijam się muzycznie. Chórzyści ćwiczą śpiew w sekcjach - oddzielnie soprany, alty, tenory i basy.

Marcin Florczak, dyrygent - Wychowujemy chłopców przez śpiewanie, wychowujemy tych młodych chłopaków na przyszłych mężów i przyszłych ojców dla swoich przyszłych dzieci. Chcemy aby w nich zalęgła się taka chęć do śpiewania i chęć do modlitwy przez śpiewanie.

Teraz najważniejsze jest przygotowanie utworów, które zespół zaśpiewa podczas zjazdu chórów w Rzeszowie.

Marceli Kyc, chórzysta - To wielkie wydarzenie i przyjadą chóry z całej Polski oraz z zagranicy i przygotowanie do Kongresu to dużo prób i dużo ciężkiej pracy ponieważ utworów jest dużo.

Wszystkie mają charakter religijny bądź patriotyczny. Żeby dobrze je zaśpiewać chórzyści przygotowuje się podczas tygodniowego spotkania we Frysztaku.

Dominik Lasota, kompozytor-instruktor - Także mamy zajęcia indywidualne z emisji głosu. Na pewno też istotnym jest i dla młodych chłopców jak i starszych chórzystów śpiewanie razem z całością całego zespołu.

Dominik Lasota podczas wakacyjnych warsztatów występuje w podwójnej roli - nie tylko instruktora, ale też kompozytora.

Stanisław Żyracki, prezes chóru - Napisał specjalnie na kongres Mszę „Da Peace, Domine” pierwsza cześć tej mszy będzie hymnem oficjalnym kongresu i ten hymn już można usłyszeć.

IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbędzie się w Rzeszowie od 7 do 10 września. Będzie uczestniczyło w nim 35 zespołów w sumie ponad 1200 osób.