Jaki kierunek studiów wybrać, żeby dostać dobrą pracę? Na jakiej uczelni warto studiować? Na te pytania muszą sobie odpowiedzieć tegoroczni maturzyści, którzy ruszyli składać podania na podkarpackie uczelnie. Eksperci mówią, że warto wybierać zwłaszcza kierunki techniczne, ale przy decyzji warto kierować się również własną pasją. W poprzednim roku najbardziej obleganymi kierunkami były: medycyna, informatyka, prawo oraz ekonomia.

Mariusz Kusiak z Gorlic nie miał problemów ani z maturą, ani z wyborem studiów. Od października będzie studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.

- Wybrałem profil grafika komputerowa i produkcja multimedialna gdyż jest to moja pasja, chcę związać z tym przyszłość.

Ale przesłanki wyboru studiów są różne. Oferta podkarpackich uczelni jest bogata, a w tym roku uruchamiają one kilka nowych kierunków i specjalności m.in. Lotnictwo ogólne, Studia o Chinach, Cyberbezpieczeństwo, Coaching czy też Zarządzanie Transportem, Spedycją i Logistyką. Uczelnie niepubliczne starają się przyciągnąć studentów jeszcze czymś innym.

Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej - Przede wszystkim mamy nowatorski system egzaminowania studentów. Step by Step pozwala studentom zaliczać systematycznie partie materiału. Przedmiot jest podzielony na tematy i student może go spokojnie zaliczać.

Dominik Łazarz, WSiZ - Takim naszym wyróżnikiem jest to, że działa wiele organizacji studenckich, które pomagają rozwinąć swoje pasje i zainteresowania. Uczelnia gwarantuje też możliwość wyjazdu za granicę w ramach Erasmusa.

Co więc warto dziś studiować? Które kierunki gwarantują dobrą pracę? Ekonomista Krzysztof Kaszuba poleca medycynę, informatykę, budownictwo oraz kierunki techniczne.

- Wiemy, że Polska zaczyna się specjalizować, bo to jest pochodną korporacji, które tu funkcjonują, czyli w biznesie motoryzacyjnym i lotniczym, jako oczywiście podwykonawcy. To oznacza, że te korporacje będą potrzebowały inżynierów z tych specjalności.

Antoni Urban, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - Rynek pracy będzie się zmieniał, ale rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych.

Były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, a obecnie senator i wiceminister nauki prof. Aleksander Bobko uważa, że wciąż warto studiować tradycyjne kierunki. Takie jak matematyka, filozofia, fizyka, historia czy filozofia.

- Ja bym radził przede wszystkim kierować się zainteresowaniami, oceną własnych możliwości, radzić się ludzi mądrych, do których ma się zaufanie, a także starać się wybrać kierunek, który może rozbudzić pasję.

Łącznie na podkarpackich uczelniach uczy się około 60 tys. studentów. Prawie połowa z nich studiuje na kierunkach ekonomicznych, prawnych i humanistycznych.