Polska Spółka Gazownictwa uruchomi w Rzeszowie Centrum Badań i Rozwoju. Ma zacząć działać w trzecim kwartale tego roku i docelowo zatrudniać 17 osób. Głównym zadaniem centrum ma być współpraca z polskimi uczelniami i wspieranie projektów naukowych. Biuro powstanie prawdopodobnie na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Polska Spółka Gazownictwa dystrybuuje rocznie około 11 miliardów metr sześcienny gazu, ma siedem milionów odbiorców - to duże zakłady przemysłowe, ale i właściciele domów, czy mieszkań ogrzewanych właśnie takim paliwem. Uruchamiane Centrum Badan i Rozwoju ma zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność spółki na różnych płaszczyznach.

Polskie Górnictwo Dystrybucyjne czeka potężne wyzwanie musi zmodernizować 180 tysięcy kilometrów sieci. Do tego potrzebuje współpracy świata nauki. Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa wyliczał, że współpraca ze światem nauki dotyczyć będzie także między innymi nowych materiałów i technologii w gazownictwie, czy bezpieczeństwa eksploatacji sieci gazowych.
W rzeszowskim centrum badań i rozwoju będą prowadzone prace w ramach 12 projektów, na kwotę 72 miliony złotych. Centrum ma ruszyć w trzecim kwartale tego roku, docelowo ma zatrudniać 17 osób, ale będzie współpracować z uczelniami z całej Polski. Projekty badawcze będą realizowane w oparciu o ich laboratoria.

Przedstawiciele władz województwa mówili, że to ważny dzień dla regionu, zwłaszcza w kontekście niepokoju jaki w ubiegłym roku wywołały wśród pracowników z Podkarpacia zapowiedzi reorganizacji spółki. Jej prezes uspokajał wówczas w obecności wojewody.

Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Rzeszowie ma pomóc w rozwoju firmy. A wyzwań jest sporo. Choć spółka ma 180 tysięcy kilometrów sieci gazowej to dostęp do sieci ma tylko 58 procent gmin. Polska ma jeden z najniższych wskaźników gazyfikacji w Europie ponad 1400 gmin w Polsce wciąż czeka na gaz.