Przedstawiciele 11 przedsiębiorstw i instytucji naukowo badawczych podpisali w Jasionce umowę w sprawie stworzenia projektu nowego polskiego autobusu elektrycznego. Taka inicjatywa w przyszłości przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i nowych rozwiązań innowacyjnych - powiedział obecny na spotkaniu wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Konsorcjum Polski E-Bus to już drugie tego typu przedsięwzięcie na polskim rynku motoryzacyjnym. Prototyp nowego autobusu elektrycznego powinien być gotowy za rok. Elektroniczny autobus ma być konkurencyjny w kraju i na rynkach międzynarodowych pod względem parametrów technicznych i finansowych.

Konstrukcja ma być wykonana w całości z komponentów produkowanych w Polsce. W jej opracowaniu będą uczestniczyli specjaliści z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz innych instytucji naukowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest URSUS BUS SA. Oficjalne podpisanie umowy odbyło się podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju - „Zrównoważona mobilność wyzwania i szanse dla miast”.