W Brzozowie ponad 7 tysięcy mieszkańców nie może korzystać z miejskiego wodociągu. Wykryto w nim bakterię wywołującą zgorzel gazową. Woda nie nadaje się ani do picia ani do kąpieli ani nawet do mycia naczyń. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Brzozowie rozdaje mieszkańcom czystą wodę w kilkulitrowych butlach. Osobom niepełnosprawnym dostarcza ją do mieszkań.

Bakterię clostridium wykryto w próbce wody pobranej na terenie jednej z brzozowskich placówek edukacyjnych. Było to rutynowe badanie. Gdy wyniki były znane, tego samego dnia rozwieszono na budynkach wielorodzinnych komunikaty zakazujące spożywania wody.

- Po południu wywiesili wywieszki, że jest woda skażona, a w obiady ludzie gotowali normalnie była już woda skażona.

- Jest problem na pewno jakiś trzeba coś kupić kiedyś tak było że wozili wodę poprzednim razem. Teraz na razie trzeba samemu kupować, Można odebrać wodę gdzieś tam na Legionistów ale to jest kawał drogi, komu się tam chce iść.

- Trochę się jednak boję na przykład przy myciu czy tam myciu naczyń no takie rzeczy.

Powiatowy inspektor sanitarny w Brzozowie Maria Cecuła-Zajdel przestrzega przed bagatelizowaniem zakazu spożywania bądź używania wody z sieci komunalnej.

- Jest to bakteria bardzo niebezpieczna, woda przy stwierdzonej bakterii nie nadaje się do sporządzania posiłków, do mycia warzyw, do mycia się, może być używana do celów sanitarnych.


Brzozowska sieć wodociągowa zaopatruje w wodę nie tylko miasto ale też część miejscowości: Stara Wieś oraz Humniska. W sumie jest to 7050 osób. Zdaniem prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Brzozowie Tomasza Zubela, ujęcie wody, niedawno zmodernizowane, nie zostało skażone. Bakteria pojawiła się tylko w jednym miejscu sieci.

- Nastąpiło punktowe skażenie w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, przy tym budynku w tej chwili jest realizowana budowa sali gimnastycznej, możliwe że na etapie wykonywania prac, czy samego ruchu ciężkiego sprzętu na budowie, nastąpiło punktowe skażenie wody. W tej chwili pracujemy przy tym punkcie poboru wody.

Wodociąg jest odkażany i płukany. Na bieżąco pobierane są kolejne próbki wody do badań na zawartość bakterii. Po jej pozbyciu się z sieci wodociągowej, wydany zostanie specjalny komunikat. Osoby niepełnosprawne, które mają problem z odbiorem wody zdatnej do spożycia z siedziby brzozowskiego PGK, mogą telefonicznie poprosić o dostarczenie jej do domu.