*** LATO W REGIONACH ***

Jak zaplanować nadchodzące wakacje? Gdzie się wybrać? Z jakiej formy spędzania wolnego czasu skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą prezenterzy znanego już cyklu „Lato w regionach”, którzy niebawem wyruszą w podróż po Polsce. Cykl realizowany jest przez oddziały TVP i emitowany na ogólnopolskiej antenie TVP3 i antenach regionalnych. Duży udział w przedsięwzięciu ma Telewizja Rzeszów, która przygotuje kilkanaście odcinków promujących atrakcje Podkarpacia.


*** LATO W REGIONACH - ZOBACZ WIDEO ***

*** TU JUŻ BYLIŚMY ***

Gmina Zarszyn fot. arch. Gminy Zarszyn Gmina Zarszyn fot. arch. Gminy Zarszyn Zarszyn
Swoją tegoroczną podróż po Podkarpaciu ekipa „Lata w regionach” zakończyła w gminie Zarszyn, skąd przekonywaliśmy, że nie tylko większe miasta i popularne kurorty turystyczne są atrakcyjnymi miejscami na wypoczynek. W niedzielę 3 września wozy transmisyjne Telewizji Rzeszów stanęły w Posadzie Zarszyńskiej, gdzie odbywała się impreza „Polsko-Słowackie Spotkanie z Przyrodą i Kulturą”. Tam na mieszkańców i widzów TVP3 czekały występy polskich i słowackich zespołów, pokazy obrzędów ludowych i degustacje regionalnych potraw. Wizyta w Zarszynie była także okazją do zaprezentowania dziedzictwa kulturowego i osobliwości przyrodniczych tej gminy. Ekipa „Lata w regionach” odwiedziła m.in. zabytkowy kościół w Jaćmierzu, dwór w Nowosielcach i okoliczne parki.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Rzeszów - GALERIA ZDJĘĆ ***

Fot. arch. TVP3 Rzeszów Fot. arch. TVP3 Rzeszów Krosno
Telewizja Rzeszów w ramach turystycznego cyklu „Lato w regionach” nadała relacje z kolejnego ważnego wydarzenia w imprezowym kalendarzu Podkarpacia. Główną ideą Podkarpackich Pokazów Lotniczych jest integrowanie mieszkańców i pielęgnowanie wiedzy o wspaniałych i wciąż kontynuowanych tradycjach lotniczych województwa. Trzecia edycja imprezy odbyła się 2 września na lotnisku w Krośnie skąd patrząc w niebo można było podziwiać występy grup akrobacyjnych. Gospodarze plenerowego studia do rozmowy zaprosili uczestników i organizatorów wydarzenia, którzy opowiedzieli o swojej pasji i przyszłości podkarpackiego lotnictwa.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Rzeszów - GALERIA ZDJĘĆ ***

Fot. arch. Fot. arch. Rzeszów
Tydzień temu, w TVP3 zaprezentowane zostały takie miejsca jak rezerwat przyrody „Lisia Góra” czy kąpielisko „Żwirownia”. Tym razem, program nadawany był „na żywo” z rzeszowskiego Rynku oraz z innych miejsc, gdzie jest gwarnie, wesoło i aktywnie. Gospodarze plenerowego studia Ilona Małek i Marcin Pawlak rozmawiali z władzami miasta, ludźmi sportu i kultury. W tym samym czasie amatorów aktywnego wypoczynku na terenie Rzeszowa poszukiwał Mariusz Mendycki.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Rzeszów - GALERIA ZDJĘĆ ***

Winnica miejska fot. Grzegorz Frączek Winnica miejska fot. Grzegorz Frączek Jasło
Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle to jedna z największych imprez winiarskich w Polsce. Na jasielskim Rynku, w miejscu głównych obchodów Dni Wina, powstało plenerowe studio programu „Lato w regionach”. Jego gospodarze Anna Sabat i Adam Bienias przez cały dzień przyglądali się atrakcjom imprezy, takim jak koncerty, warsztaty, konkursy i wystawy produktów regionalnych. Wizyta ekipy „Lata w regionach” w Jaśle była także okazją do zaprezentowania widzom największych atrakcji turystycznych tego miasta. Twórcy programu, oprócz winnic, odwiedzili także tamtejsze Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Regionalne i Muzeum Lizaka.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Jasło - GALERIA ZDJĘĆ ***

Fot. arch. Fot. arch. Rzeszów
Istnieje tu wiele miejsc służących rekreacji, których rzeszowianom mogą pozazdrościć mieszkańcy większych miast. Telewizja Rzeszów odwiedziła niektóre z tych atrakcji. W programie zobaczyliśmy m.in. rezerwat przyrody Lisia Góra, kąpielisko Żwirownia czy Bulwary nad Wisłokiem. W każdym z tych miejsc prezenterzy i zaproszeni goście podpowiadali jak aktywnie spędzić czas nie opuszczając miasta. Wśród propozycji znalazły się m.in. przejażdżki rowerowe, bieganie i coraz bardziej popularne spływy kajakowe Wisłokiem.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 *


*** Rzeszów - GALERIA ZDJĘĆ ***

Fot. Jacek Szarek Fot. Jacek Szarek Trzcinica
Ekipa TVP3 Rzeszów wzięła udział w VII Karpackim Festiwalu Archeologicznym Dwa Oblicza. Impreza odbywa się co roku na terenie Skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, powstałym w miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Zobaczyliśmy osady z epoki brązu oraz z wczesnego średniowiecza. O swojej pasji opowiedzieli członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy odtworzyli dawne bitwy i pokazali jak w zamierzchłych czasach wyglądało życie codzienne. Nie zabrakło pokazów rzemieślniczych, przedstawień inspirowanych życiem dawnych Słowian i koncertów muzyki dawnej. O tym dlaczego warto chronić dziedzictwo przeszłości gospodarze programu rozmawiali z historykami i osobami zarządzającymi monumentalną twierdzą pod Jasłem.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Trzcinica - GALERIA ZDJĘĆ ***

Dzień Żubra Dzień Żubra Lutowiska
Zainaugurowany przed jedenastoma laty „Dzień Żubra” jest ważną cykliczną imprezą promującą bieszczadzką przyrodę i wszelkie działania związane z jej ochroną. W Lutowiskach na mieszkańców, turystów i widzów TVP3 czekało mnóstwo atrakcji m.in. zawody bieszczadzkich drwali, pokazy, prelekcje i wystawy przyrodnicze. Miłośników muzyki folkowej bawiły kapele regionalne. Prezenterzy rozmawiali z osobami, które na co dzień sprawują opiekę nad żubrami i podpowiedzieli, gdzie w Bieszczadach można zobaczyć je z bliska. Podczas trwania wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs na imiona dla młodych żubrzątek. Ponieważ dużą część Bieszczadów stanowią lasy, twórcy programu i leśnicy starali się przybliżyć widzom wszystko to, czego nie sposób zobaczyć podczas zwykłych spacerów.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6 *


*** Lutowiska - GALERIA ZDJĘĆ ***

Fot. archiwum TVP3 Rzeszów Fot. archiwum TVP3 Rzeszów Ziemia Lubaczowska i Południowe Roztocze
W programie podsumowanie Festiwalu Dziedzictwa Kresów (dawniej Festiwal Kultur i Kresowego Jadła). Festiwal tematyką nawiązuje do historii i kultury Kresów Wschodnich. Pokazaliśmy odbywające się tam warsztaty, koncerty i zawody sportowe. O najlepszych wizytówkach tego regionu, którymi są nie tylko krajobrazy i zabytki, ale także tradycyjna kuchnia czy wyroby rękodzielnicze, opowiedzieli ludzie zaangażowani w promowanie swojej małej ojczyzny.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 *


*** Ziemia Lubaczowska i Południowe Roztocze - GALERIA ZDJĘĆ ***

TVP w Polańczyku fot. archiwum TVP3 Rzeszów TVP w Polańczyku fot. archiwum TVP3 Rzeszów Polańczyk
Festiwal Piosenki Żeglarskiej odbywający się na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Ratownictwa Medycznego w Polańczyku to prawdziwa uczta dla wielbicieli muzyki i wodnych sportów. W programie uchwyciliśmy niepowtarzalny klimat tej imprezy i samego miejsca, będącego jedną z ulubionych baz wypoczynkowych urlopowiczów z całej Polski. Pokazaliśmy m.in. występy zespołów muzycznych, pokazy ratownictwa wodnego i zmagania uczestników regat żeglarskich.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 *


*** Polańczyk- GALERIA ZDJĘĆ ***

Zdjęcie z archiwum TVP3 Rzeszów Zdjęcie z archiwum TVP3 Rzeszów Ustrzyki Dolne
W niedzielę, 30 lipca ekipa TVP3 Rzeszów z wozami transmisyjnymi przeniosła się na południe województwa. Okazją do tej wizyty był „Karpacki Jarmark Turystyczny” odbywający się na ustrzyckim Rynku i w tamtejszym Parku pod Dębami. Na turystów oraz widzów „Lata w regionach” czekało ponad 40 wystawców z Polski, Ukrainy, Węgier i Słowacji. Prowadzący program Ilona Małek i Marcin Pawlak rozmawiali z nimi o wielokulturowości oraz tradycjach kulinarnych i rzemieślniczych. W trakcie „Karpackiego Jarmarku Turystycznego” wystąpiły także liczne zespoły muzyczne z Polski i państw sąsiednich. W odcinkach ze stolicy Bieszczadów pokazaliśmy również Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, prezentujące unikatową faunę i florę tych terenów, oraz miejsca przeznaczone do aktywnego wypoczynku, jak trasy biegowe, rowerowe i do nordic walking.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** Ustrzyki Dolne- GALERIA ZDJĘĆ ***

Ilona Małek i Marcin Pawlak prowadzący program Lato w Regionach Ilona Małek i Marcin Pawlak prowadzący program Lato w Regionach Nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Powstałe przed kilkoma laty Jezioro Tarnobrzeskie, w krótkim czasie, stało się ulubionym miejscem wypoczynkowym nie tylko dla okolicznych mieszkańców. Prawie 500 hektarów krystalicznie czystej wody, ponad 40 metrów głębokości i dwie plaże – te warunki sprawiają, że ten akwen jest doskonałym miejscem do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Odbywają się tu regaty żeglarskie, windsurfingowe i kitesurfingowe. Ale nie tylko… na plaży organizowane są marsze nordic walking, biegi, różnego rodzaju zawody sportowe i imprezy rekreacyjne.
W sobotę 29 lipca, w czasie wizyty ekipy programu „Lato w regionach”, na terenie jeziora odbył się  „Strasznie Fajny Festiwal” będący kontynuacją ubiegłorocznego „S-16 Festivalu Siarki, Ognia i Bębnów!”. Widzowie z całej Polski mogli zobaczyć liczne atrakcje tej imprezy, m.in. zbiorowe budowanie zamków z piasku, pokazy Aeroklubu Stalowowolskiego i zmagania żeglarzy. Prezenterzy TVP3 Rzeszów rozmawiali z gośćmi, a jednym z tematów byli „gospodarze” wydarzenia czyli tarnobrzeskie „straszony”.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** Jezioro Tarnobrzeskie - GALERIA ZDJĘĆ ***

Festiwal Zespołów Polonijnych fot. Bogdan Szczupaj Festiwal Zespołów Polonijnych fot. Bogdan Szczupaj Rzeszów
Relacje z XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017. Plenerowe studio Telewizji Rzeszów stanęło przed sceną na rzeszowskim Rynku, na której prezentowały się zespoły polonijne z całego świata. Prezenterzy rozmawiali z uczestnikami i organizatorami imprezy o tegorocznej edycji festiwalu, a także o jego historii i wadze kultywowania rodzimych tradycji wśród polonusów. W programie pokazaliśmy także towarzyszący imprezie Jarmark Podkarpacki.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017- GALERIA ZDJĘĆ ***

Dukla pod Cergową, fotografia z archiwum Urzędu Miejskiego w Dukli Dukla pod Cergową, fotografia z archiwum Urzędu Miejskiego w Dukli Dukla
Dukla, historyczne miasteczko, malowniczo położone u podnóża Góry Cergowej w Beskidzie Niskim, często nazywane jest „Wrotami Karpat”. Dukla zasługuje na to, aby zatrzymać się tam na dłużej, a przynajmniej powinna być obowiązkowym przystankiem na trasie turystów zmierzających na południe Europy. W programie była mowa o historii, kulturze i tradycjach tego terenu, a także całkiem nowych pomysłach na rozwój turystyki. Telewizja Rzeszów odwiedziła zabytki w samym mieście oraz w okolicach m.in. miejsca związane z kultem św. Jana z Dukli oraz skansen łemkowski w Zyndranowej. Widzowie dowiedzieli się także, jak aktywnie spędzić czas na beskidzkich szlakach pieszych, konnych i rowerowych.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2

Centrum Promocji Leśnictwa Centrum Promocji Leśnictwa Leśny Kompleks Promocyjny
„Lasy Bieszczadzkie”

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” utworzono w 2011 r. na terenie Nadleśnictw Stuposiany, Lutowiska i Cisna. W 2015 roku został on powiększony o teren Nadleśnictwa Baligród i kolejne części (obręby) Nadleśnictw Lutowiska i Cisna. Jego obszar mierzy 69,5 tys. ha. Zadaniem LKP jest promocja gospodarki leśnej oraz ochrona zasobów przyrody w lasach. Na obszarze kompleksu znajduje się 7 rezerwatów przyrody.
W programie przekonywaliśmy do pieszych i rowerowych wycieczek, podczas których można oglądać dziką przyrodę, odkrywać pamiątki historyczne i podziwiać krajobrazy z licznych punktów widokowych. Ekipa telewizyjna odwiedziła Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, które stanowi doskonałą bazę wypadową na trasy piesze, konne i narciarskie. Z Mucznego niedaleko do pokazowej zagrody żubrów. To obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki odwiedzającej Bieszczady.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5


*** "Lasy Bieszczadzkie"- GALERIA ZDJĘĆ ***

Tryńcza Tryńcza Tryńcza
Kolejnym punktem na trasie "Lata w regionach" była Tryńcza, gdzie odbyła się coroczna impreza „Dni Gminy Tryńcza". Pokazaliśmy, że Tryńcza i okolice to doskonałe miejsce do aktywnego spędzania wolnych dni. Wśród proponowanych form rekreacji znajdują się spływy kajakowe, trasy rowerowe i nordic walking. Poznaliśmy barwną i wciąż żywą kulturę tego regionu. W programie wystąpili m.in. Wielkanocne Turki czyli straże grobowe.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** TRYŃCZA- GALERIA ZDJĘĆ ***

Podczas spływu kajakowego Podczas spływu kajakowego Wiśniowa, Strzyżów
Byliśmy w parku otaczającym dwór Mycielskich w Wiśniowej. Zaproszeni do rozmowy artyści opowiedzieli dlaczego właśnie to miejsce od lat stanowi ulubioną przestrzeń malarzy, fotografików, muzyków i poetów. Drugą część wędrówek po Pogórzu Strzyżowskim wypełnił sam Strzyżów i jego najbliższe okolice. Zobaczyliśmy tamtejsze muzeum i tunel schronowy pod Żarnowską Górą. Pokazaliśmy  miejsca i pamiątki związane z Wojciechem Weissem, malarzem który rozsławił Ziemię Strzyżowską. Pogórze Strzyżowskie to także idealne miejsce do rekreacji. Towarzyszyliśmy kajakarzom w spływie Wisłokiem i obejrzeliśmy malownicze krajobrazy i przełomy od Wojkówki aż po Strzyżów.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5

Sędziszów Małopolski Sędziszów Małopolski Sędziszów Małopolski
Relacje z „Dino Top Festival”. W specjalnych wejściach, w ramach cyklu „Lato w regionach”, widzowie z całej Polski mogli zobaczyć rozmowy z artystami, organizatorami wydarzenia i poznać atrakcje miasta, w którym impreza się odbyła. Telewizja Rzeszów nadała także relacje z głównego koncertu festiwalowego, w którym wystąpili Skaldowie, RSC i finaliści konkursu na interpretację piosenek Wojciecha Młynarskiego. Koncert nawiązywał do popularnej audycji Polskiego Radia Rzeszów, która w ubiegłym roku świętowała swoje tysięczne wydanie.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5


*** SĘDZISZÓW MŁP.- GALERIA ZDJĘĆ ***


*** DINO TOP FESTIVAL- GALERIA ZDJĘĆ ***

Ilona Małek i Marcin Pawlak Ilona Małek i Marcin Pawlak Rzeszów
Pokazaliśmy relacje z jednej z największych imprez organizowanych co roku w Rzeszowie - Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Nasi prezenterzy w wejściach „na żywo” rozmawiali z artystami i organizatorami tego wydarzenia.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6

Bieszczadzki Park Narodowy Bieszczadzki Park Narodowy Bieszczady
Bieszczady - niezwykłe krajobrazy, bogactwo fauny i flory. Od kilku lat te góry przeżywają prawdziwy najazd gości, zaproszeni do plenerowego studia przedstawiciele parku narodowego, przewodnicy, samorządowcy i przedsiębiorcy z branży turystycznej dyskutowali jak pogodzić rozwój turystyki z ochroną przyrody. Zachęcaliśmy, aby wycieczki planować nie tylko na połoniny, ale odwiedzać mniej znane, a równie atrakcyjne, niższe części Bieszczadów. Pokazaliśmy m.in. parki krajobrazowe i Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** BIESZCZADY - GALERIA ZDJĘĆ ***

Magurski Park Narodowy Magurski Park Narodowy Beskid Niski
Beskid Niski - alternatywa dla coraz bardziej zatłoczonych Bieszczadów. Plenerowe studio telewizyjne stanęło w sercu Magurskiego Parku Narodowego obejmującego swym zasięgiem górne dorzecze Wisłoki i pasmo Magury Wątkowskiej. Gospodarze i zaproszeni goście przekonywali, że Beskid Niski to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek i uprawiania sportów. Zobaczyliśmy nie tylko skarby przyrody, ale także atrakcje kulturowe m.in. łemkowskie cerkwie i monumentalne cmentarze z I wojny światowej.


ZOBACZ WIDEO: CZ. 1 * CZ. 2 * CZ. 3 * CZ. 4 * CZ. 5 * CZ. 6


*** BESKID NISKI- GALERIA ZDJĘĆ ***


*** LATO W REGIONACH 2017- YOUTUBE ***

Programy będzie można oglądać także poprzez mobilną aplikację TVP Stream, na stronie www.rzeszow.tvp.pl, w serwisach społecznościowych TVP3 Rzeszów oraz na Platformie Hybrydowej TVP w serwisie TVP Bieszczady.