Ponad 3 miliony złotych kosztowało nowoczesne wyposażenie pracowni w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie. Najnowocześniejsze oprogramowanie, obrabiarki sterowane numerycznie, roboty czy drukarki 3D mają pomóc w dobrej nauce zawodu i zagwarantować absolwentom pracę w przyszłości. Szkoły chwalą się swoim potencjałem bo trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych.

Tylko wyposażenie pracowni, w której uczą się przyszli technicy mechanicy kosztowało około miliona złotych a na tym nie koniec. Uczniowie, którzy zaczną naukę od września będą mieć jeszcze lepsze możliwości praktycznej nauki zawodu.

Waldemar Radecki - Są podpisane umowy na dostarczenie do pracowni dwóch obrabiarek, tokarki sterowanej numerycznie i frezarki sterowanej numerycznie, a oprócz tego profesjonalny kompresor, który będzie służył jako wyposażenie tych maszyn do ustawienia narzędzi. Koszt to jest w granicach miliona złotych.

Do tego dojdą symulatory do sterowania obrabiarkami z systemami popularnymi w firmach Doliny Lotniczej. To bardzo ważne bo uczniowie właśnie tam odbywają praktyki, jeśli w ich trakcie pokażą co umieją mają szanse być docenieni.

Dariusz Cyrnek - Złożyli mi propozycję, że jak po szkole nie będę chciał studiować, czy coś to mogę śmiało przyjść złożyć CV i na pewno zostanę przyjęty.

W kolejnej doposażonej pracowni uczą się tu przyszli technicy informatycy.

Ireneusz Balawender - Przez najbliższe lata będzie jeden z większych deficytów w zawodzie technik informatyk, stąd rolą szkoły średniej takich jak nasza jest zapewnienie nowoczesnej bazy aby przygotować tych uczniów do wejścia na rynek pracy.

Większość z tych uczniów twierdzi, że wybrało tę szkołę bo połączenie zainteresowań z nauką to szansa na pracę w przyszłości.

Szymon Wiktor - Na przyszłość to prawdopodobnie Politechnika Rzeszowska na kierunku informatyka.

Pół miliona złotych zdobyła szkoła na wyposażenie pracowni, w której uczą się przyszli elektronicy kupiła np. mikser wideo, urządzenia domofonowe, do telewizji naziemnej cyfrowej i satelitarnej, systemu nagłośnieniowe. Marcin Michalik gra w zespole marzy o studiowaniu reżyserii dźwięku.

- Interesuję się elektronika i tematami związanymi z elektroniką i stwierdziłem, że to będzie jeden z lepszych wyborów.

Ta szkoła podobnie jak wiele innych uczących zawodu stawia na współpracę z firmami. Pratt&Wittney i Fibrain, który produkuje światłowody. O tym, że szkoła ucząca zawodu to dobry wybór przekonywał dziś także rzeszowski Zespół Szkół Spożywczych organizator Forum Gimnazjalisty. Były pokazy akrobatyki sportowej i pierwszej pomocy i zawody żywieniowo sportowe. Szkoła kształci m.in. kucharzy kelnerów, techników hotelarzy.

Mariola Piętal - Mamy praktyki miesięczne w Rzeszowie, wybieramy sobie hotel i zagraniczne.

Wyjeżdżamy do Hiszpanii, Bułgarii tutaj ze szkoły i to są tez praktyki płatne Dziś szkoła przygotowała m.in. degustację zdrowej żywności, a nowo otwartym kierunkiem jest tu technik obsługi portów i terminali.