To dobre wiadomości dla mieszkańców Mielca i przedsiębiorców ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podpisano umowę w sprawie budowy nowego mostu na Wisłoce oraz nowego odcinka drogi wojewódzkiej z Rzędzianowic do Mielca. To ma rozwiązać problemy komunikacyjne ale też wpłynąć na rozwój gospodarczy tych terenów. Wartość prac, które mają ruszyć w przyszłym roku to blisko 38 milionów złotych.

Tzw. wąskie gardło na Wisłoce to jedyna droga wyjazdowa z Mielca w kierunku Tarnowa. To także trasa, którą codziennie pokonują między innymi pracownicy mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Most to również jedyna droga dojazdowa do pięciu gmin powiatu. Przez duże natężenie ruchu bardzo często dochodzi tu do wypadków. Budowa drugiego mostu oraz nowej drogi to temat, który powraca w Mielcu już od czterech dekad. Dziś w końcu podpisano umowę w sprawie budowy obu inwestycji.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego - To oczywiście będzie prowadziło do zmiany tych problemów, które dotykają mieszkańców z lewej strony Wisłoki, którzy dojeżdżają do pracy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i oczywiście będzie też miało wpływ na pobudzenie gospodarcze miasta Mielca, powiatu mieleckiego.

W ramach inwestycji w ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać nowy odcinek drogi wojewódzkiej, która będzie przebiegać przez Rzędzianowice w kierunku południowego-wschodu, czyli - ulicy Sienkiewicza w Mielcu. A to nie tylko ograniczy tworzące się korki, ale też zmniejszy na przykład czas przejazdu do strefy. Powstaną także cztery ronda, wiadukt, oświetlenia na skrzyżowaniach, zjazdy do prywatnych działek, oraz najważniejsza inwestycja drugi most na Wisłoce.

Piotr Miąso, dyr. Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - Firma ma zaprojektować i wybudować przeszło 2,5 kilometra drogi wojewódzkiej klasy G. W ciągu tej drogi 550 kilometrowy obiekt inżynieryjny - most przez Wisłokę, według parametrów przekroju siedmiometrowa jezdnia, standard taki jak na wszystkich drogach wojewódzkich i większości dróg krajowych.

W przetargu na wykonanie tych inwestycji wpłynęło dziewięć ofert. Ostatecznie głównym wykonawcą została firma Budimex, która zadeklarowała, że wszystkie prace ruszą wiosną przyszłego roku. Przetarg był realizowany w systemie „zaprojektuj wybuduj”, a to znaczy, że wykonawca będzie musiał opracować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane decyzje oraz wykonać roboty budowlane. Te mają być zrealizowane do końca października 2019 roku.

Jarosław Jochymek, Firma BUDIMEX - Z inwestorem współpracowaliśmy już kilkukrotnie na poprzednich inwestycjach także i w Mielcu przy obwodnicy, także przy drodze Zagórz Komańcza, która była ostatnia ukończona, mamy nadzieję, że i tym razem inwestor będzie zadowolony i postaramy się spełni oczekiwanie.

Budowa drogi oraz mostu ma kosztować 38 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.