Uniwersytet Rzeszowski, największa uczelnia w regionie rozpoczął rekrutację na studia. Do wyboru jest ponad pięćdziesiąt kierunków w tym nowy lingwistyka stosowana. Politechnika Rzeszowska z rekrutacją rusza już za 2 tygodnie, a zachęca do studiowania między innymi na nowo otwartym wydziale mechaniczno-technologicznym w Stalowej Woli. Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że stawiają przede wszystkim na kierunki które dają szansę na pracę.

Maturalny maraton wciąż jeszcze trwa. Dziś odbywały się egzaminy ustne z języka polskiego, pisemne z rosyjskiego, jutro fizyka i astronomia, w piątek język francuski. A co w przyszłości już po zdobyciu dyplomu?

Paweł Dyjak - Politechnika - mechanika i budowa maszyn, coś takiego, coś w tym stylu - Rzeszów bo tutaj mieszkam, najbliżej, najlepszy dojazd.

Anna Bogacz - Zastanawiam się nad Uniwersytetem Warszawskim, chyba najbardziej bym chciała iść tam na dziennikarstwo. Złożę jeszcze na kilka innych uczelni, ale najbardziej cichłabym iść tam.

Paweł Cwynar - Zastanawiałem się nad prawem na Akademii Krakowskiej i nad muzyką tutaj na Instytucie Muzycznym, ale wszystko zależy od zdania matury, więc teraz nie będę mówić, który bardziej wolę.

Wielu maturzystów podkreśla, że stawia na studia dające zawód i szanse na pracę w przyszłości.

Krystian Łyko - Chciałbym na bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie się dostać no i później do pracy w policji, takie są moje marzenia.

Maksymilian Krzyśko - Prawdopodobnie na Uniwersytecie Rzeszowskim na ratownictwo medyczne.

Ci, którzy stawiają na studia na Podkarpaciu mówią, że bardzo ważne są dla nich związane z tym oszczędności, na zajęcia można dojeżdżać, nie trzeba płacić za mieszkanie czy akademik, ale są i tacy, którzy mając na myśli studia poza regionem wybierają się dużo dalej niż do Krakowa czy Warszawy.

Oliwia Krupa
- Na dzień dzisiejszy Kraków, ale chyba stawiam na Niemcy tak finalnie.

Na to że wielu tegorocznych maturzystów zostanie w regionie liczą uczelnie z Podkarpacia. Na Uniwersytecie Rzeszowskim 12 wydziałów oferuje ponad 50 kierunków. Absolutną nowością w tej rekrutacji jest lingwistyka stosowana na wydziale filologicznym. To jest kierunek, który powstał w oparciu o długie konsultacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Pracodawcy zadeklarowali, że potrzebują ludzi, którzy swobodnie posługują się dwoma obcymi językami. W ubiegłym roku na Uniwersytecie po pierwszym naborze rekord padł na kierunku lekarskim gdzie o miejsce rywalizowało 45 osób. 7 osób walczyło o miejsce na pielęgniarstwie i filologii angielskiej.

Na Politechnice najpopularniejsza była informatyka oraz automatyka i robotyka. W Stalowej Woli został otwarty wydział mechaniczno-technologiczny, została też podpisana umowa z Polską Grupą Zbrojeniową. Wszystkie dokumenty można będzie składać w wyremontowanym budynku dawnej stołówki. Tu rekrutacja rusza 1 czerwca. A wyniki matur, od których zależą szanse na wymarzone studia maturzyści poznają 30 czerwca.