Kilkanaście milionów złotych trafi na Podkarpacie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remonty szkół artystycznych. Dzięki temu już wkrótce dziesięć placówek w naszym regionie przejdzie termomodernizację. W budynkach wymienione zostaną okna i oświetlenie. Na pieniądze z ministerstwa mogą liczyć także inne instytucje kulturalne.

W Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie w ciągu ostatnich miesięcy zakończyła się termomodernizacja ścian i dachu. Miasto przeznaczyło na to trzy i pół miliona złotych. Teraz czas na kolejne prace. Rzeszów przygotowuje się też do kompleksowego remontu dwóch szkół muzycznych. W Zespole Szkół nr 1 właśnie wyremontowano 14 sal, gdzie młodzi muzycy mogą szkolić grę na instrumentach. Teraz czas na wymianę podłóg, malowanie ścian oraz modernizację szkolnej auli. Na remont czeka też Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Miasto przeznacza na ten cel 40 tysięcy złotych. Zostaną tu wymienione posadzki i dach. Sale do ćwiczeń czeka z kolei malowanie i co najważniejsze wyciszenie.

O publiczne szkoły artystyczne chce teraz zadbać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ich modernizację ponad 500 mln zł. Już wiadomo, że z pomocy ministerstwa skorzysta 10 placówek z Podkarpacia - szkoły muzyczne w Jaśle, Przeworsku, Łańcucie, Mielcu, Tarnobrzegu, Dębicy, Stalowej Woli i Przemyślu, a także szkoły plastyczne w Jarosławiu i Krośnie. Podkarpacie dostanie także inne wsparcie z tego samego ministerstwa - ponad milion złotych w ramach projektu Infrastruktura Kultury. 360 tysięcy złotych dostał Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Filharmonia Podkarpacka 100 tysięcy złotych na zakup instrumentów i akcesoriów muzycznych. Pieniądze trafiły też do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na Festiwal Nowego Teatru oraz rzeszowskiego Teatru Maska, który po rozpatrzeniu odwołania dostał w sumie 620 tysięcy złotych. Zgodnie z planami ministerstwa prace we wszystkich szkołach, a także w instytucjach kultury ruszą w ciągu kilku miesięcy i skończą się najpóźniej za 4 lata.