W Rzeszowie trwa Festiwal Teatrów Ożywionej Formy. Do piątku widzowie mogą obejrzeć sztuki wystawiane przez zespoły teatralne z całej Polski. Pierwszy dzień "Maskarady" w całości należał do aktorów z Teatru Biuro Podróży, który w scenerii rzeszowskiego Rynku wystawił "Ciszę w Troi" - wzruszającą opowieść o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej. Dziś kolejna odsłona. Gospodarz spotkań Teatr Maska wystawi "Tylko jeden dzień" w reżyserii Jacka Popławskiego.

Ten problem nie kończy się ze spektaklem. Ta rzeczywistość przerasta wyobraźnię, a fragment wiersza angielskiego pisarza i poety Audena, w kontekście rzezi i czystek na Bliskim Wschodzie nabiera nowego znaczenia. Teatr Biuro Podróży mierzy się ze zjawiskiem wywołującym niepokój i lęk w Europie, która może stać się terenem pogromów, obozów i deportacji. Wykorzystując środki teatru plenerowego opowiada o ludziach, którym pozostały jedynie marzenia o ucieczce.

Przed nami jeszcze cztery dni wypełnione od rana do wieczora teatrem z najwyższej półki - spektaklami, które wzruszają i bawią, a przede wszystkim nie pozostawiają obojętnym. Ich spokojna narracja, daje czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu. Na przykład Wrocławski Teatr Lalek proponuje spektakl "Pomnik" - opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Z kolei gospodarz spotkań Teatr Maska zaprasza na przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita "Tylko jeden dzień". To historia jętki, która odkrywa jeden z największych sekretów szczęścia.

Szczególne miejsce w programie zajmą spektakle w reżyserii nieżyjącego już Marcina Jarnuszkiewicza m.in. zrealizowany w warszawskim Teatrze Baj spektakl "Gęś, śmierć i tulipan". Idąc za jego myśleniem o sztuce, zespoły teatralne proponują przedstawienia bez wielosłowia. Stawiają pytania dotyczące kondycji człowieka. Ciekawą propozycją będzie także zrealizowane w konwencji fotoplastykonu przedstawienie "Sekrety Szekspira" w wykonaniu Teatr Sztuk, który w piątek zakończy Maskaradę.