W Rzeszowie funkcjonuje kilka dworców, co nie jest zbyt wygodne dla pasażerów. Pomysł budowy jednego, nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego pojawił się już kilka lat temu, ale ucichł. Teraz temat powrócił za sprawą debaty zorganizowanej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

W grudniu 2016 roku oddano do użytku nowoczesny dworzec w centrum Łodzi. Pasażerowie pod jednym dachem mogą wsiąść nie tylko do pociągów, ale również autobusów dalekobieżnych i komunikacji miejskiej. Podobne inwestycje planują już m.in. Gliwice, Olsztyn i Lublin. W Rzeszowie na razie wygląda to nie najlepiej, a pasażerowie muszą się nieźle nachodzić, bo miejsc z których odjeżdżają pociągi, autobusy i busy jest kilka.

Dwa lata temu pojawiła się koncepcji powstania w Rzeszowie Centrum Komunikacyjnego. I na tym się skończyło. Sprawa powróciła podczas debaty zorganizowanej w ramach Akademii Samorządowej Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciech Buczak, poseł PiS, moderator debaty - Ja myślę, że w Rzeszowie są wyjątkowo sprzyjające warunki, aby coś takiego wybudować, bo zarówno jest teren równoległy do torów dość rozległy, jak również są sprzyjające dotychczasowe rozwiązania.

Obecni na debacie architekci zarzucili władzom miasta brak wizji i zaproponowali, by ogłosiło konkurs dla biur projektowych. Nowoczesne centrum miałoby powstać na tych 4 działkach. Chęć współpracy deklarują właściciele dwóch - PKP oraz Związek Gmin PKS.

Krzysztof Jarosz, przewodniczący Zarządu Związek Gmin PKS - Chcielibyśmy uczestniczyć w tworzeniu takiego centrum przesiadkowego, centrum dworcowego.

Jedna z działek, na której mogłoby powstać nowe centrum należy do spółki PKS Rzeszów. Firma chce ją sprzedać, ale w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie usłyszeliśmy, że miasto nie zamierza jej nabyć, a koncepcja Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego sprzed dwóch lat jest już nieaktualna. W planach jest za to dworzec intermodalny na terenie należącym do miasta.

Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie - Będzie modernizacja i rozbudowa tego co jest, wraz z dużą rozbudową palcu przed dworcem PKP. Wchodzimy w teren podziemny, dwie kondygnacje w dół. A to de facto oznacza znacznie skromniejszy projekt, który ma być realizowany w latach 2020-25.

Przy budowie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego chciał pomóc samorząd województwa.

Lesław Kornak, Urząd Marszałkowski - Do spotkania doszło, jednak do podpisania listu intencyjnego nie doszło, gdyż miasto stwierdziło, że samo podoła temu problemowi.

W maju Rzeszów planuje rozpisać przetarg na remont dworca lokalnego pod wiaduktem Śląskim. Odjeżdża stamtąd część autobusów podmiejskich, a także tych do Warszawy, Krakowa i Wrocławia.