Kapituła konkursu doceniła wrażliwość, dążenie do perfekcji i pasję nauczycielską multiinstrumentalisty z Kolbuszowej. Nagroda jest uhonorowaniem ponad sześćdziesięcioletniej działalności artysty zwłaszcza jego zasług w upowszechnianiu lasowiackich tradycji muzycznych.

Jan Cebula nie lubi opowiadać o sobie woli grać. Muzyka pokochał dzięki bratu, który podarował mu pierwsze skrzypce i nauczył nut. 80-letni dziś mistrz gra na kilku instrumentach. Ale to skrzypce są na pierwszym miejscu. Jan Cebula korzysta w swojej pracy z bogatego archiwum Władysława Łobody, które przekazała mu żona legendarnego muzykanta z Dąbrowy koło Rzeszowa.

Jan Cebula najwięcej czasu poświęca teraz swoim uczniom. Jednym z nich jest Adam Dragan - uczeń szkoły muzycznej w Rzeszowie. Utalentowany 16-latek postanowił wzbogacić swój warsztat o elementy charakterystyczne dla tradycyjnej gry na skrzypcach. Z rad Jana Cebuli korzysta też Barbara Szalony. Postanowiła, że nauczy się grania na skrzypcach. I tak farmaceutka z zawodu dołączyła do wiejskich muzykantów.

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej zrealizował program Jan Cebula - niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej. Realizację projektu wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu możliwe było między innymi wydanie płyt CD z muzyką artysty oraz przygotowanie Samouczka tradycyjnej gry na skrzypcach.