Gminy na piątkę z plusem, czyli najlepsze samorządy na Podkarpaciu. Jury konkursu doceniło je m.in. za inwestycje, ekologię i turystykę. Choć nie mają dużych budżetów, inwestują i robią to wzorowo dlatego dziś odebrały statuetki wzorowa gmina. W sumie wyróżniono 12 samorządów, a na podium znalazła się m.in. gmina Jarosław.

W gminie Jarosław dbałość o przyrodę widać co krok. I to dosłownie, bo wiejskie drogi oświetlają hybrydowe latarnie wykorzystujące energię słoneczną i wiatr. Choć ekologiczne lampy to nie nowość, gmina jest jednym samorządem w całej Unii Europejskiej, który zamontował ich aż tyle – dokładnie 313.

Roman Kałamarz, wójt - One są montowane w tych miejscach, tych przysiółkach wsi gdzie jest nieopłacalne ciągnięcie energii elektrycznej.

Jest więc też taniej. Średnio w ciągu roku w gminnej kasie zostaje dzięki temu 200 tys. zł. A pieniądze trafiają na inne przyjazne środowisku rozwiązania.

- Mamy wszędzie sieci gazowe, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, jeszcze mamy hybrydy. O i to jeszcze nie wszystko.


Bo gmina zainwestowała też w oczyszczalnie ścieków, a do ogrzewania szkolnej hali sportowej postanowiła wykorzystać ciepło ziemi. I właśnie za takie działania wójt odebrał dziś statuetkę Wzorowa gmina.

Nagroda Wydawnictwa Europa Press Media trafiła w sumie do 12 samorządów. A każdy został doceniony w innej dziedzinie. Najbardziej turystycznym samorządem okazała się Solina. Jasło doceniono za inwestycje sportowe. A Dębice - za działalność na rzecz kultury. Statuetka w kategorii zdrowie trafiła do gminy Jedlicze, gdzie działa w sumie pięć ośrodków zdrowia.

Jury konkursowe wybrało 12 spośród 70 zgłoszonych samorządów. Tytułem Wzorowej gminy mogą się cieszyć przez najbliższe trzy lata. Wtedy odbędzie się kolejna edycja rankingu.