80 dzieci z powiatu jarosławskiego zostanie przebadanych w ramach akcji "Kocham, więc badam!". Rozpoczęła się już dziś, ale ambulans fundacji "Słoneczna przyszłość" będzie też jutro przyjmował małych pacjentów i wykonywał USG. Wszystko w ramach antynowotworowej profilaktyki. Bez skierowań, kolejek i całkiem za darmo.

Na co dzień, aby wykonać profilaktyczne USG, czyli badanie całkiem zdrowego dziecka trzeba najpierw pójść do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie, a potem ustawić się w zazwyczaj długiej kolejce do lekarza specjalisty, najlepiej radiologa dziecięcego albo zdecydować się na prywatną wizytę i za takie badanie zapłacić. A ultrasonografia jednego tzw. "obszaru ciała" to koszt rzędu 100-150 złotych.

Ambulans, który stanął przed jarosławskim starostwem pozwala uniknąć i kolejek i kosztów. Nic dziwnego, że zainteresowanie badaniami było ogromne. Ostatecznie na badania zapisano 80 maluchów. Ale od razu powstała też tzw. lista rezerwowa na wypadek, gdyby ktoś w ostatniej chwili zrezygnował. Wszystko w ramach antynowotworowej profilaktyki. Pomysłodawcą zaproszenia ambulansu do Jarosławia był Społeczny Komitet Jarosławskie Kilometry Dobra. Akcja od początku wspierana była przez samorząd powiatu, który sfinansował badania. Ambulans kupiony i wyposażony przez Polskie Składy Budowlane jeździ po całej Polse, ale Jarosław był jego pierwszym podkarpackim przystankiem.