W powiecie jasielskim rozpoczęła się budowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Ropy. Mieszkańcy czekali na nie od lat, bo po powodzi w 2010 roku każde większe opady deszczu wywoływały strach. Teraz powstanie ponad 6 kilometrów umocnień od Siedlisk Sławęcińskich po Trzcinicę. Mają chronić przed powodzią blisko tysiąc mieszkańców, zakłady przemysłowe i skansen archeologiczny Karpacka Troja.

Podczas powodzi w 2010 roku rzeka Ropa zalała dwa osiedla w Jaśle i kilka okolicznych wsi. Budowa wału przeciwpowodziowego rozpoczęła się od wsi Przysieki i Siedliska. Będzie miał ponad 6 kilometrów długości. Oddzieli od rzeki domy i miejscowe przedsiębiorstwa. Ekipy budowlane wykonują najbardziej pracochłonne roboty przy śluzach hydrologicznych. Będzie ich 9 i będą odprowadzały pod wałem wody potoków spływających do Ropy. Wały będą miały około 3 metrów wysokości i będą chroniły ludzi przed najwyższym przyborem wody notowanym tu w ostatnich 100 latach. Mieszkańcy Trzcinicy i Przysieków, a także dwóch sąsiednich wsi wierzą, że po wybudowaniu wałów będą bezpieczni.

Wały mają być gotowe w maju przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 9 milionów złotych. Jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.