Prawo i Sprawiedliwość chce przygotować program dla każdego miasta, gminy i powiatu i wybrać kandydatów. Podczas konferencji w Rzeszowie - przedstawiono dwoje koordynatorów wyborczych na Podkarpaciu. Zostali nimi posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz i poseł Rafał Weber.

Prawo i Sprawiedliwość zaczęło już przygotowania do wyborów samorządowych, by - jak mówią politycy tej partii - 20 miesięcy jakie zostało do głosowania dobrze wykorzystać. Przede wszystkim na przygotowanie programu - także dla Podkarpacia. Ma być gotowy do listopada.

Także w tym roku mają być znani kandydaci, którzy z list PIS-u będą walczyli o miejsca w samorządach. Mają się na nich znaleźć także osoby, które nie są członkami partii. Koordynatorzy wyborczy w regionie zapewniają, że liczyć się będzie uczciwość i rzetelność, a nie legitymacja PiS. To oznacza, że oceniani będą także ci samorządowcy, którzy już pełnią swoje funkcje z poparcie Prawa i Sprawiedliwości. I wcale nie ma pewności, że wystartują w kolejnych wyborach.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by przyszłoroczne wybory samorządowe odbywały się już według nowej ordynacji. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie tylko do dwóch kadencji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. To zdaniem posłów PiS wyeliminowałoby wiele lokalnych układów i dało szanse na wykazanie się nowym samorządowcom.