Milowy krok w poprawie jakości usług Miejskiej Komunikacji Samochodowej zapowiada magistrat Krosna. W ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, do końca przyszłego roku realizowany będzie projekt wymiany przestarzałych autobusów. Pojawią się nowe przystanki wyposażone w interaktywne tablice informacyjne, będzie też monitoring. Wszystko za 38,5 miliona złotych. 70 procent tej kwoty to wsparcie unijne.

Blisko połowa z 44 autobusów krośnieńskiego MKS-u to pojazdy wyprodukowane w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Ich kolejne remonty przestały być opłacalne.

Kazimierz Szpak, prezes MKS Krosno - W spółce MKS jest bardzo pilna potrzeba wymiany taboru autobusowego dlatego, że mamy w tej chwili 20 autobusów wysoko pokładowych bez norm emisji spalin, niektóre autobusy przejechały w ciągu 30 lat półtora miliona kilometrów i ta wymiana jest konieczna.

Szansą na zmiany jest projekt modernizacji transportu publicznego, który wysoko oceniony w unijnym konkursie dostanie 27 milionową unijną dotację. W planach jest zakup 21 nowoczesnych autobusów.

Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna - Jedenaście z tych 21 autobusów będą to autobusy z napędem hybrydowym, a więc będą posiadały silnik elektryczny i spalinowy. Natomiast pozostałe 10 będą to autobusy spełniające normę Euro6, z sinikami diesla.

W ramach tego samego projektu wymienionych zostanie 56 wiat na przystankach, a 11 z nich będzie miało elektroniczne interaktywne tablice rozkładu jazdy i monitoring. Kierowcy MKS nie boją się przesiadki ze starych Autosanów, na nowe hybrydowe autobusy.

Jan Kijowski, kierowca MKS w Krośnie - Myślę, że zostaniemy przeszkoleni u producenta tych Autobusów, tak że nie powinno być problemów, a wie pan kierowcy jesteśmy już tacy dojrzali tak że porządni starsi kierowcy i nie będzie z tym problemów.

Na zmiany już teraz z niecierpliwością czekają pasażerowie. Samorząd Krosna cały projekt realizuje wspólnie z gminami partnerskimi - Korczyną, Krościenkiem Wyżnym, Wojaszówką, Miejscem Piastowym i Chorkówką. W Miejscu Piastowym powstaną parkingi i przystanki. Podobnie w Wojaszówce do której dzięki realizacji projektu zaczną dojeżdżać krośnieńskie MKS-y.