Doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa oraz działacze fundacji From The Depths ze Stanów Zjednoczonych odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Przyjechali na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oprócz zwiedzania miejsc związanych z historią Żydów fundacja chce też pomóc przy organizacji powstającego właśnie w Warszawie Centrum Edukacji o Sprawiedliwych. Już dziś wiadomo, że muzeum Markowej będzie jednym z jego ważnych partnerów.

Fundacja From The Depths - zajmuje się upamiętnianiem ofiar Holocaustu, ale i poszukiwaniem kolejnych Sprawiedliwych. Właśnie dlatego w czasie sześciodniowej wizyty w Polsce jej działacze odwiedzają przede wszystkim miejsca związane ze Sprawiedliwymi. Wczoraj gościli w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w klasztorze Franciszkanek Rodziny Maryi gdzie zakonnice w czasie wojny ukrywały Żydów. Dziś poznali historię rodziny Ulmów z Markowej.

Jonny Daniels, prezes Fundacji From The Depths - To niezwykle ważne miejsce, w mojej ocenie to najważniejsze muzeum jakie zostało otwarte w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Bo dzięki niemu rodzi się nowa prawda historyczna, a międzynarodowe grupy przyjeżdżają w to miejsce, aby uświadomić sobie, jaką odwagą wykazywali się Polacy w czasie II wojny światowej.

Kilka miesięcy temu przedstawiciele fundacji podpisali z Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce porozumienie w sprawie utworzenia w Warszawie Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Współpracę z nim już zadeklarowało muzeum w Markowej. Dzięki temu możliwa będzie m.in.: organizacja spotkań z żyjącymi Sprawiedliwymi, wykłady, warsztaty i jeszcze więcej wycieczek z całego świata także do Markowej.

Ale wizyta w Polsce ma także kontekst polityczny. Wśród gości są ludzie z najbliższego otoczenia prezydenta Donalda Trumpa Kenneth Blackwell, Ralph Reed. Zdaniem MSZ-u ich obecność to szansa na to, by świat zobaczył prawdziwy obraz Polski i jej historii.

Kenneth Blackwell, doradca Donalda Trumpa - To pokazuje, że Polacy byli po właściwej stronie historii i nie bali się „stawić czoło ciemności”, mamy nadzieję, że historia tej rodziny to także lekcja dla nas współczesnych.

Ralph Reed, doradca Donalda Trumpa - Jak dotąd jestem naprawdę zafascynowany Polską, dowiedziałem się wiele o naszym kraju. Muzeum w Markowej przypomina nam o idei chrześcijaństwa, pomocy drugiemu człowiekowi. To ważne, żeby ludzie poznali takie miejsca, żeby zobaczyli, że w tamtych mrocznych czasach byli ludzie, którzy narażając swoje życie, ratowali innych. Nie zważając na to, jakie mają poglądy i w jakiego Boga wierzą.

W kolejnych dniach goście ze Stanów Zjednoczonych mają też odwiedzić między innymi Kraków, Nowy Sącz i Wrocław.