Duże pieniądze na dużą inwestycję. Chodzi o ponad 36 milionów złotych z programu Polska Wschodnia na przebudowę kolejnego odcinka Ulicy Podkarpackiej w Rzeszowie. Umowę w tej sprawie prezydent miasta Tadeusz Ferenc podpisał z wiceministrem rozwoju Adamem Hamryszczakiem i wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ulica Podkarpacka to jedna z najbardziej nielubianych przez kierowców dróg wlotowych do Rzeszowa. Teraz ruch dodatkowo utrudniają prace, które w przyszłości mają rozwiązać komunikacyjne problemy w tej części miasta. Powstaje łącznik do drogi ekspresowej S19 wspólna inwestycja samorządu miasta i województwa. Podpisana dziś umowa to szansa na kolejne takie oczekiwane przez kierowców zmiany.

- Skorzystają ci wszyscy, którzy wybierają się w Bieszczady, którzy jeżdżą na Słowację, na Węgry i dalej w Europe i w druga stronę, w Polskę, a więc skorzysta nasze państwo Podkarpacie i mieszkańcy naszego miasta. – deklaruje prezydent Tadeusz Ferenc.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 52 miliony złotych. Przebudowany zostanie prawie dwukilometrowy odcinek od granicy miasta do wlotu na ulicę IX Dywizji Piechoty. Powstaną po dwa pasy jezdni w obu kierunkach nowe oświetlenie, chodniki i ścieżki rowerowe.

- Rząd pomaga miastu Rzeszów. Chciałbym złożyć podziękowanie na ręce pana ministra za to wszystko co czynicie pod kątem Podkarpacia, pod kątem miasta Rzeszowa. – dodaje Tadeusz Ferenc.

W ramach programu Polska WSCHODNIA ministerstwo rozwoju podpisało już umowy których wartość dofinansowania wynosi 1,5 mld złotych.

- Jest to zarazem szósta umowa na dofinansowanie w województwie podkarpackim. Łączna suma tych wszystkich projektów w województwie podkarpackim wynosi ponad 270 milionów złotych. – wylicza wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Jak poinformował dziś wiceminister rozwoju do 27 kwietnia trwa trzeci nabór wniosków na realizację inwestycji drogowych, szansę maja kolejne przedsięwzięcia z Podkarpacia. Na dofinansowanie kolejnego zadania tzw. drogi południowej znów liczy Rzeszów. Inwestycja o wartości 400 milionów złotych ma wyprowadzić ruch ciężkich aut z centrum. Pozwoli na połączenie krajowej 19 z drogą wojewódzką 878 skąd szybciej można będzie dojechać do węzła autostrady. O kolejnych drogowych projektach myśli samorząd województwa.

- Chcemy też aplikować żeby uruchomić ten dojazd przez Czudec, Strzyżów, co będziemy robić z RPO. Musimy podjąć szybkie działania do czasu gdy droga S19 Rzeszów - Barwinek stanie się faktem.


Przetarg na przebudowę kolejnego odcinka ulicy Podkarpackiej ma być ogłoszony już wiosną. Budowa łącznika do ekspresowej S19 zakończy się we wrześniu. W tym roku zakończa się tez prace przy przebudowie Alei Sikorskiego.